Skip to main content
Uncategorized @lt

Alveolitas – simptomai ir gydymas

By 29 rugsėjo, 202328 gruodžio, 2023No Comments

Dantų chirurgija – pažangi medicinos sritis, kuri šiandien pacientams kelia vis mažiau baimės bei streso. Pripažinti metodai, kokybiškos pagalbinės priemonės ir nuolatos tobulėjantys specialistai suteikia pacientų užtikrintumą rūpinantis savo burnos sveikata. Visgi dantų, ypač protinių, rovimas, dažnai iš gydytojo pareikalauja platesnių įžvalgų ir praktikos, o iš paciento – rimtesnio požiūrio į gijimą. Danties rovimas yra operacinė procedūra, kuriai galioja daugelis kitoms operacijoms artimų žingsnių: pasiruošimas, individualiai situacijai pritaikyta procedūra, atsistatymo ir gijimo laikotarpis. Kaip ir visur, čia randasi komplikacijų rizika, kuri priklauso tiek nuo chirurgo, tiek nuo paciento veiksmų. Alveolitas – reta, tačiau praktikoje pasitaikanti komplikacija po dantų rovimo.

 

Kas yra alveolitas ir dėl ko atsiranda?

Alveolitas – tai uždegimas danties kaule (alveolėje), sukeltas po danties rovimo prasidėjusios infekcijos. Dantų rovimas nesukelia alveolito, tačiau veiksmai ir priežiūra po operacijos palieka galimybę infekcijos atsiradimui. Išrovus dantį su šaknimi, jo vietoje lieka kaulinė alveolė – ši tuščia ertmė ne visuomet natūraliai prisipildo krauju. Tokiu atveju chirurgas nusausina ir išvalo tuščia ertmę steriliu, aštriu instrumentu, paskatindamas ertmės užsipildymą krauju. Kraujo krešulio susidarymas yra būtinas užtikrinant atviros žaizdos apsaugą nuo burnos ertmėje esančių mikrobų iki kol žaizda pasidengs gleivine.

Alveolitas įvyksta tokiais atvejais, kai išrovus dantį ir alveolei užsipildžius krauju, kraujo krešulys nesusidaro arba susidaręs kraujo krešulys po 2-4 dienų iškrenta. Taip infekcija patenka į alveolę ir sukelia uždegiminį procesą – alveolitą. Alveolitas po danties rovimo yra pakankamai retas reiškinys, kurio prisibijoti nereikėtų – jo galima pakankamai lengvai išvengti kai abu, specialistas ir pacientas, laikosi tam tikrų taisyklių. Dantų chirurgas privalo pasirūpinti steriliu danties rovimu ir teisingu žaizdos sutvarkymu, tuo tarpu pacientas prisiima didžiausią atsakomybę – nuo jo veiksmų priklauso krešulio išsilaikymas ir sklandus žaizdos sugijimas.

 

Kokie yra alveolito simptomai?

Alveolito simptomai įprastai pasireiškia tarp 2 ir 4 dienos po danties ištraukimo ir gali būti tokie:

  • Atsiradęs vidutinis ar stiprus skausmas ir / arba tvinkčiojimas išrauto danties srityje, nedingstantis net pavartojus skausmą malšinančių vaistų;
  • Plintantis skausmas į ausų, akių ar sprando sritis;
  • Pasirodęs dantenų ar žando patinimas;
  • Atsiradęs neįprastas ir nemalonus burnos kvapas bei skonis burnoje.

 

Kiti galimi simptomai, esant uždelstai alveolito formai:

  • Pakilusi kūno temperatūra (38°C ir daugiau);
  • Ant žaizdos atsiradusios pilkšvos apnašos;
  • Atsiradęs pūlingas eskudukas iš žaizdos;
  • Limfmazgių padidėjimas bei skausmas;
  • Seilėtekis – seilių pagausėjimas;
  • Apetito praradimas.

 

Kaip vyksta alveolito gydymas?

Pajautus nurodytus simptomus, galima nesunkiai įtarti alveolitą, kurį svarbu skubiai gydyti. Pirmiausia rekomenduotina kreiptis į tą patį specialistą, kuris jums atliko danties šalinimą. Atvykus į kliniką, odontologas įvertins paciento burnos ertmės būklę ir pradės gydymą:

  1. Nuskausminimas. Pirmiausia pacientui yra suleidžiama vietinė nejautra, leidžianti išvengti bet kokio diskomforto procedūros metu.
  2. Žaizdos valymas. Tam, kad būtų galima išvalyti žaizdą, gydytojas turi pašalinti likusius kraujo krešulio fragmentus, nekrozinę masę ir patekusius maisto likučius, o tuomet praskalauti ertmę antiseptiniu tirpalu. Jeigu progresavo nekrozinis procesas, specialistas išplauna žaizdą tripsinu, kurio sudėtyje yra negyvą audinį skaidančių fermentų, padedančių pašalinti susidariusius pūlius, mažinti uždegimą ir patinimą.
  3. Džiovinimas. Išvalyta žaizda tuomet yra kruopščiai ir atsargiai nusausinama.
  4. Vaistai. Specialaus instrumento pagalba gydytojas užtepa raminančių ir skausmą mažinančių vaistų. Vaistų perteklius yra sugeriamas ant žaizdos švelniai prispaudus marlę, kurią pacientas sukanda dantimis.
  5. Rekomendacijos. Galiausiai specialistas pacientui suteikia patarimus, kurių privalu laikytis, norint užtikrinti greitesnį gijimo procesą. Atminkite, jog gijimo trukmę gali sąlygoti skirtingi veiksniai, tokie kaip vaistų vartojimas ar rūkymas – nustatyta, jog žmonės, surūkantys pusę pakelio cigarečių per dieną, savo gijimo trukmę prailgina net keturis kartus!

 

Kaip elgtis, siekiant išvengti alveolito?

Kaip jau minėjome pradžioje, alveolito galima išvengti, jei pacientas tiksliai laikosi gydytojo rekomendacijų namuose, po danties rovimo procedūros. Štai patarimų atmintinė, kurios turėtumėte griežtai laikytis:

  • Po danties rovimo, gydytojo įdėtą vatos tamponėlį laikykite tvirtai sukąstą burnoje bent 30 minučių. Jeigu po šio laiko kraujavimas nesustoja, įdėkite naują švarų vatos tamponėlį ir palaikykite sukandę dantis dar 20 minučių. Jei kraujavimas intensyvėja arba nemažėja – kreipkitės į savo odontologijos kliniką.
  • Bent porą valandų po danties rovimo nieko nevalgykite, o po to parai atsisakykite karšto arba labai šalto maisto, rinkitės tik lengvai sukramtomą ir atkandamą maistą – pavyzdžiui, atvėsintą trintą sriubą ar skaldytų grūdų košę.
  • Žando patinimą slopinkite prie veido priglaudę ledo maišelį ar pūslę, apvyniotą švariu rankšluosčiu (taip apsaugosite odą nuo pažeidimo). Patinusią vietą šaldykite apie 1-2 valandas, nepamiršdami 20 minučių pertraukų kas 15-20 minučių.
  • Atminkite, jeigu žaizda buvo susiūtą netirpstančiais siūlais, maždaug po savaitės, ar pagal gydytojo nurodymą, turėsite apsilankyti klinikoje siūlų išėmimui. Jeigu žaizda susiūta savaime tirpstančiais siūlais, pakartotinai pas gydytoją atvykti nereikės.
  • Dvi paras neskalaukite burnos – tai itin svarbu, siekiant nepažeisti susidarančio kraujo krešulio. Taip pat žaizdos nelieskite ir nevalykite dantų šepetėlių ar siūlu, taip galite ją vėl pažeisti ir sutrikdyti natūralų gijimo procesą. Po kelių parų, jei gydytojas nurodė, burną galima praskalauti specialiu antiseptiniu burnos skalavimo skysčiu.
  • Nerūkykite bent 4-5 valandas ir parą negerkite alkoholio. Primename, jog rūkymas ypač apsunkina gijimo procesą, tad rekomenduojame jį kiek įmanoma apmažinti bent pirmosiomis gijimo dienomis.
  • Esant dideliam skausmui, galite išgerti nuskausminamųjų, tokių kaip ibuprofenas (400 mg 2-3 kartus paroje, bet ne daugiau nei 2400 mg ). Jei po kelių dienų skausmas intensyvėja ir nemažėja, skubiai susisiekite su savo gydytoju, jis galimai paskirs antibiotikų. Jeigu antibiotikai jau buvo paskirti ir gydytojas nurodė juos vartoti, taip ir darykite – gydytojas gali įvertinti operacijos rimtumą ir su ja susijusias rizikas.
  • Po operacijos kelias paras venkite fizinio krūvio ar bet kokios aktyvesnės veiklos, galinčios pakelti kraujo spaudimą.

 

Per kiek laiko sugyja žaizda po danties rovimo?

Kalbant apie danties rovimą, vienas dažniausių pacientų užduodamų klausimų: per kiek laiko sugyja žaizda po danties rovimo? Tikslaus atsakymo nėra, nes kiekviena situacija yra individuali ir priklauso ne tik nuo jūsų veiksmų, bet ir aplinkybių. Tačiau gijimo procesas įprastai vyksta taip:

  • Pirmąją parą po danties rovimo ant žaizdos formuojasi kraujo krešulys. Nenustebkite, jei tuo metu pajausite nestiprų pakraujavimą bei aplinkinių audinių sudirgimą bei patinimą.
  • Pamažu mažėjantis skausmas gali tęstis nuo 3 iki 7 dienų – svarbiausia, jog skausmas neintensyvėtų ir kasdien taptų vis silpnesnis.
  • Po 10 dienų arba dviejų savaičių dantena pilnai sugyja, praeina patinimas ir skausmas. Jei skausmas nepraėjo – kreipkitės į savo odontologą.
  • Kaului alveolėje atsistatyti (tai reiškia, duobutei, kurioje buvo dantis, pilnai užsipildyti) reikia kur kas daugiau laiko – net iki pusės metų. Taigi normalu, jei gijimo laikotarpiu sugijusioje vietoje jausite nelygumą.

 

Galiausiai, didžioji dalis gijimo po danties pašalinimo yra jūsų rankose. Visuomet rekomenduojame laikytis gydytojų nurodytų patarimų – tai užtikrina bendrą rizikų prevenciją ir sklandų gijimo procesą be komplikacijų. Taip pat, turint klausimų ar abejonių, prašykite savo gydytojų pagalbos ir būkite tikri dėl tolimesnių žingsnių po danties rovimo operacijos. Užtikriname, jog kiekvienas specialistas siekia, jog jūsų gijimo procesas būtų kuo ramesnis ir lengvesnis.

 

Dažniausiai užduodami klausimai

 

  1. Kaip galima gydyti alveolitą namų saligomis?

Gydymas gali apimti skausmą malšinančių vaistų vartojimą, antiseptinių skalavimo tirpalų naudojimą, ir kartais – medikamentų, skatinančių žaizdos gijimą, naudojimą.

 

  1. Kaip ilgai trunka alveolito gydymas?

Gydymo trukmė priklauso nuo uždegimo sunkumo ir individualių sveikatos ypatybių. Paprastai, su tinkamu gydymu ir priežiūra, simptomai pradeda mažėti per kelias dienas.

 

 

Leave a Reply

lokacijos logotipas
telefono logotipas
el. pašto logotipas