Dantų susirgimai nėra naujiena, kiekvienas žmogus yra patyręs bent menką danties ar dantenų skausmą. Neretai atsiradusius danties pažeidimus galima numatyti reguliariai lankantis pas savo odontologą ir nedelsiant kreipiantis pagalbos vos tik pajutus diskomfortą keliančius pojūčius burnos ertmėje. Vis dėlto, tam tikros dantų ar dantenų problemos prasideda dar gerokai prieš pajaučiant aiškius simptomus, o galiausiai leidžia apie save žinoti staigiu ir ypač nemaloniu skausmu. Danties pūlinys dažnai pastebimas jau atsiradus kitiems simptomams, o jo gydymui ir būklės vertinimui reikalinga profesionali gydytojo pagalba. Šiame straipsnyje aptarsime kokios yra danties pūlinio atsiradimo priežastys simptomai, o taip pat pateiksime rekomendacijas, padėsiančias suteikti sau pirmąją pagalbą laukiant vizito pas odontologą.
Kas sukelia danties pūlinį?
Danties pūlinys – tai danties šaknų uždegimas, kurį dažniausiai sukelia negydomas kariesas. Kariesu vadiname lėtinį, infekcinės kilmės dantų pažeidimą, kuris paveikia kietuosius audinius ir skatina danties demineralizaciją (mineralinių medžiagų praradimą). Danties pūlinio atsiradimo priežastys gali būti ir kitos, pavyzdžiui:
- Dantų ligos;
- Dantenų ligos (gingivitas, periodontitas);
- Lėtinės organizmo infekcijos;
- Danties trauma (netvarkomas danties įtrūkimas ar nuskilimas, atveriantis terpę kauptis apnašoms ir bakterijoms);
- Nusilpusi imuninė sistema ar autoimuniniai sutrikimai;
- Netinkama burnos ertmės higiena, kuri leidžia dantų apnašoms ir akmenims kauptis ant dantų paviršių ir tarpdančiuose.
Danties pūlinio simptomai
Danties pūlinys gali pasirodyti gana netikėtai, nes danties gedimas ne visuomet yra pastebimas „plika akimi“ ar pasižymi stipriais simptomais. Visgi danties pūlinys ateina kartu su tam tikrais nemaloniais pojūčiais, o taip pat pasikeitusia danties ar šalia jo esančių audinių išvaizda. Dažniausiai pasitaikantys simptomai yra šie:
- Tvinkčiojimas dantyje ar aplink jį esančiuose audiniuose;
- Danties ar dantenų jautrumas;
- Pasikartojantis ir nuolatinis maudimas ar skausmas (ypač kramtant ar sukandant dantis);
- Dantenų paraudimas ar patinimas;
- Pūlių tekėjimas;
- Galvos ar kaklo skausmas;
- Nemalonus kartus, geležį primenantis skonis burnoje;
- Pakilusi kūno temperatūra;
- Sutrikęs miegas.
Danties pūlinio gydymas
Atsiradus bet kokiam danties pūliniui turi būti taikomas dantų gydymas. Gydymo metu svarbu įvertinti esamą situaciją ir jos paplitimą šalia esančiuose audiniuose. Ypač svarbu pašalinti pūlinį ir užkirsti kelią tolimesniam infekcijos plitimui. Reikiamą pūlinio gydymo metodą paskiria gydytojas, nustatęs pūlinio lokaciją ir būklę. Galimas tiek pūlinys virš danties, tiek danties šaknyje, tačiau bene dažniausiai pasitaiko danties šaknies pūlinys, atsirandantis šaknies viršūnėje, dar kitaip vadinamas periapikaliniu abscesu. Kadangi pūlinį dažnai sukelia danties šaknų kanaluose atsiradusi infekcija, jai būtinas endodontinis gydymas, kurio metu gydomi danties šaknų kanalai. Priklausomai nuo individualios situacijos, gali būti taikomi skirtingi pūlinio gydymo metodai.
Dantų gydymas antibiotikais
Tam tikrais atvejais, siekiant užkirsti kelią galimoms komplikacijoms ir infekcijos plitimui, gydytojas skiria antibiotikų kursą. Tokiu būdu danties uždegimas yra nuslopinamas, o pūlinys išnyksta savaime arba turi būti išvalomas odontologo. Svarbu atminti, jog gydymas antibiotikais galimas tik nurodžius gydytojui, tad jokiu būdu negalima pradėti jų vartoti sava nuožiūra.
Danties šaknų kanalų gydymas (endodontinis gydymas)
Prieš atliekant dantų šaknų kanalų gydymą, daromos diagnostinės rentgeno nuotraukos, kurios padeda įvertinti esamą situaciją ir stebėti jos gydymo procesą. Endodontinis gydymas gali trukti vieną ar du vizitus.
Gydymo eiga:
- Tam, kad pacientas nejaustų diskomforto ar skausmo gydymo metu, dantis yra nuskausminamas. Danties šaknis ir aplink esanti dantenų zona tampa nejautri ir palengvina gydymo procedūrą tiek gydytojui, tiek pacientui.
- Pažeistas dantis yra atskiriamas dantų užtvanka, kuri leidžia saugiai izoliuoti dantį nuo kitų.
- Tuomet išgręžiama skylutė dantyje, leidžianti pasiekti danties šaknų kanalą ir pulpos kamerą. Danties šaknų kanalai yra valomi inovatyviu „Carl-Zeiss“ mikroskopu, suteikiančiu ypač tikslų pasiekiamumą ir kruopštų valymą. Taip pašalinamas visas infekuotas minkštimas, nepaliekant galimybių infekcijos plitimui į gilesnius, gretimus audinius bei visą organizmą.
- Kai danties šaknies pūlinys išvalomas, kanalai apdorojami dezinfekuojančiomis cheminėmis medžiagomis, tokiomis kaip antibakterinis ir antiseptinis tirpalai.
- Kanalai yra suformuojami ir užpildomi natūraliu polimeru, vadinamu gutaperča.
- Tam, kad bakterijos negalėtų patekti į kanalus ir sukelti pakartotiną infekciją, kanalai yra užsandarinami dantų cementu.
- Galiausiai dantis yra užplombuojamas ir sutvirtinamas, taip atkuriant jo natūralią formą ir funkciją.
Drenavimas
Tam tikrais atvejais, kai pūlinys ypač didelis, patinimas gali apimti ne tik infekuotą dantį ir aplink esančias dantenas, bet ir veidą, sukeliant sunkumą išsižioti ar kalbėti. Tokiu atveju taikomas drenavimas, kurio metu burnos chirurgas atveria pūlinį ir išleidžia susikaupusius pūlius.
Gydymo eiga:
- Atliekama vietinė nejautra.
- Pūlinio zonoje daromas nedidelis pjūvis ir įvedamas iš plonas latekso vamzdelis drenas, kurio pagalba ištraukiami susikaupę pūliai. Po procedūros drenas ištraukiamas.
- Ertmė dezinfekuojama, o pjūvio vieta užsiuvama.
- Jei reikia, atliekamas anksčiau minėtas danties šaknų kanalų endodontinis gydymas, dantis užplombuojamas ir atstatomas jo paviršius.
Galimos danties pūlinio komplikacijos
Kaip ir bet koks susirgimas, uždelstas ir negydomas danties pūlinys gali sukelti sunkias ir neatitaisomas pasekmes. Pateikiame keletą galimų komplikacijų:
- Progresavimas į flegmontą (pūlyną), kurio pasėkoje reikalingas stacionarus gydymas;
- Danties ar dantų netekimas;
- Sepsis – infekcijos sukeltas organizmo sisteminis uždegiminis atsakas;
- Gingivitas ir periodontitas (gali būti tiek priežastis, tiek komplikacija);
- Kvėpavimo takų sutrikimai;
- Nekrozė ir burnos ertmės pažeidimai;
- Pakitusi veido ir kaulo forma.
Danties pūlinio patinimo mažinimas namuose
Akivaizdu, jog danties pūlinys gali sukelti sunkias komplikacijas, tad neuždelstas gydymas yra būtinas siekiant išvengti pasekmių. Tik profesionalus dantų gydytojas gali tinkamai pašalinti pūlinį ir prižiūrėti gijimo procesą, tad pastebėję bet kurį anksčiau pateiktų simptomų, nedvejodami kreipkitės į odontologą. Belaukdami vizito pas gydytoją, galite išbandyti kelis būdus skausmo ir tinimo mažinimui:
- Pasigaminkite druskos tirpalą, ištirpinę pusę šaukštelio druskos pusėje stiklinės šilto vandens, ir skalaukite burną kelias minutes, po to išspjaukite.
- Tinstančią vietą šaldykite šaltu kompresu 20 minučių su 20-ies minučių pertraukomis.
- Išgerkite vaistų nuo skausmo, pavyzdžiui, „Ibuprofen“.
- Esant intensyviam tinimui, plintančiam į kaklą ir spaudžiant kvėpavimo takus, tuoj pat kreipkitės į skubios pagalbos centrą.
Profilaktika
Siekiant išvengti įvairių dantų ir dantenų susirgimų, yra svarbu laikytis tinkamos dantų higienos, kurią sudaro ne tik asmeninė dantų priežiūra (kruopštus dantų valymas šepetėliu ir tarpdančių siūlu), bet ir reguliariai atliekama profesionali burnos higiena. Teisinga ir visapusiška higiena padės išvengti apnašų ir dantų akmenų kaupimosi, taigi išvengsite karieso, gingivito ir kitų ligų. Taip pat rekomenduojama kas pusę metų atvykti pas savo odontologą profilaktinei dantų patikrai, kurios metu bus įvertinta jūsų burnos ertmės būklė ir pastebėti net mažiausi pakitimai, galintys signalizuoti apie sunkesnes pasekmes.
Danties uždegimas ir pūliniai yra pasekmės, signalizuojančios apie kitas dantų ertmės problemas, tad nenumokite ranka į skausmą, tinimą ar mažiausią diskomfortą. Maži susirgimai išgydomi daug lengviau ir greičiau, nei užleistos ir progresavusios dantų ligos.