Skip to main content
Uncategorized @lt

Dantų jautrumas – priežastys ir gydymas

By 24 sausio, 202426 sausio, 2024No Comments

Greičiausiai daugeliui iš mūsų teko susidurti su situacija, kai valgant šaltą arba labai karštą maistą, nemaloniai sudiegia dantis. Padidėjęs dantų jautrumas dažniausiai pasireiškia netikėtai atsirandančiu ir greitai išnykstančiu, aštriu danties skausmu, kuris sukelia labai nemalonų diskomforto pojūtį burnos ertmėje. Susiduriant su dantų jautrumo problema, danties skausmas įprastai atsiranda ne tik esant temperatūriniams dirgikliams, bet ir valgant itin sūrų, rūgštų maistą, įkvėpus šalto oro ar tiesiog valantis dantis. Tam tikrai atvejais, padidėjęs dantų jautrumas yra laikina problema, kuri išnyksta savaime. Vis tik, dažniausiai dantų jautrumas yra pirmas, dantų ėduonies ar kitų burnos ertmės ligų požymis. Dantų jautrumas dažnu atveju yra netinkamos burnos higienos pasekmė. Įprastai dėl padidėjusio dantų jautrumo atsiradęs skausmas praeina per kelias sekundes, tačiau ilgą laiką ignoruojant šią problemą, skausmas gali tapti vis aštresnis ir tęstis ilgiau. Trumpai aptarkime, kokios yra pagrindinės, dantų jautrumo atsiradimo priežastys? Ir kaip apsaugoti savo dantis nuo padidėjusio jautrumo?

 

Dantų jautrumo priežastys

Jautri dantų reakcija į karštą maistą, šaltus gėrimus ir kitus dirgiklius gali atsirasti dėl skirtingų priežasčių. Pagrindinės padidėjusio dantų jautrumo priežastys yra:

  • Nusidėvėjęs emalis. Emalis yra apsauginis dantų sluoksnis. Jam nusidėvėjus, dažniausiai atsiranda ne tik dantų jautrumas, bet ir kitos dantų ligos. Emalio nusidėvėjimui labai didelę įtaką daro netinkama dantų priežiūra. Netaisyklingas dantų valymas, per kieto dantų šepetėlio ar dantų pastos su šveičiamosiomis dalelėmis naudojimas – dažnai daromos klaidos, kurios daro žalą emaliui ir ilgainiui įtakoja dantų jautrumą.
  • Bruksizmas. Bruksizmu yra vadinamas nevalingas dantų griežimas. Šis procesas įprastai pasireiškia naktį, kai žmogus miega. Brukszimas dažniausiai atsiranda dėl didelės įtampos, streso bei nerimo, rečiau – dėl tam tikrų vaistų vartojimo ar žandikaulio problemų. Dantų griežimas ženkliai paspartina emalio dilimo procesus, todėl ilgainiui atsiranda ir dantų jautrumas.
  • Išsivysčius periodonto ligoms, tarp danties ir dantenų atsiranda terpės, kuriose kaupiasi uždegimus sukeliančios bakterijos. Dėl šios priežasties padidėja dantų jautrumas ir pasireiškia skausminga danties reakcija į įvairius dirgiklius.
  • Gingvitas. Uždegimas, kurio metu susiformuoja vadinamos dantų kišenės yra vadinamas gingvitu. Jis taip pat gali įtakoti padidėjusį dantų jautrumą.
  • Dantų jautrumas po balinimo procedūrų. Dantų balinimui dažnai yra naudojamas specialus gelis, sudėtyje turintis peroksido. Pro emalį prasiskverbęs gelis, dentito kanalėliuose sukelia skysčio judėjimą, kuris įtakoja diskomforto pojūtį ir dantų jautrumą. Tokiais atvejais padidėjęs dantų jautrumas įprastai išnyksta savaime, po kelių savaičių.
  • Dantų jautrumas po profesionalios burnos higienos. Dantų jautrumas neretai pasireiškia ir atlikus profesionalią burnos higieną. Norint sumažinti dantų jautrumo tikimybę, po tokios procedūros reikėtų naudoti jautriems dantims subalansuotą dantų šepetėlį ir dantų pastą.
  • Dantų traumos. Patyrus tam tikras dantų traumas, kurių metu nukentėjo, nutrupėjo emalis taip pat galima susidurti su dantų jautrumo problema.
  • Kitos sveikatos problemos. Įvairios virškinimo trakto ligos, netaisyklingas sąkandis, hormoniniai pokyčiai, endokrininės sistemos sutrikimai – priežastys, kurios taip pat gali lemti dantų jautrumą.

 

Kaip sumažinti dantų jautrumą?

Dėl dantų jautrumo atsiradęs ūmus ir aštrus danties skausmas sukelia nemalonų diskomforto pojūtį bene kiekvieno valgymo ar dantų valymo metu. Norint užkirsti kelią dantų jautrumui arba siekiant sumažinti jau akivaizdžiai padidėjusį jautrumą rekomenduojama:

  • Atsakingai pasirinkti dantų priežiūros priemones. Susiduriant su pirmaisiais dantų jautrumo požymiais, nederėtų naudoti kieto dantų šepetėlio, nes jis sukelia dar didesnę jautrumo reakciją. Reikėtų rinktis jautriems dantims skirtą šepetėlį su minkštais šereliais. Taip pat, nepasitarus su odontologu, nereikėtų naudoti jokių, balinamąjį efektą dantims suteikiančių dantų pastų ar kitų priemonių. Rekomenduojama rinktis dirginančių ingredientų neturinčią, kuo natūralesne sudėtimi pasižyminčią dantų pastą, slopinančią dantų jautrumą. Tą pačią taisyklę reikėtų pritaikyti ir dantų skalavimo skysčio pasirinkimui. Dantų skalavimo skysčių sudėtyje neturėtų būti agresyvių sudedamųjų dalių, alkoholio.
  • Taisyklingai ir reguliariai valyti dantis. Norėdami išvengti skausmo pojūčio, su jautrių dantų problema susidūrę žmonės, vengia dažnai valyti dantis. Nereguliarus, atsainus dantų valymas – tikrai nėra tinkamas dantų jautrumo gydymo būdas. Norint užkirsti kelią dantų jautrumui, reikia pasirinkti tinkamas dantų priežiūros priemones ir dantis valyti nuosekliai bei švelniai. Taip pat reikėtų pasikartoti taisyklingo dantų valymo taisykles, nes netaisyklingas dantų valymas gali sukelti ne tik dantų jautrumą, bet ir daug rimtesnes dantų ligas.
  • Neskatinti dantų jautrumo. Jeigu jau susiduriama su padidėjusiu dantų jautrumu, vienu metu nereikėtų valgyti ir itin karšto, ir labai šalto maisto. Taip pat reikėtų vengti gazuotų gėrimų, labai rūgštaus valgio.
  • Pakoreguoti mitybos įpročius. Į savo mitybos racioną reikėtų įtraukti kuo daugiau, mineralais ir vitaminais praturtinto maisto.
  • Pašalinti tarpdančiuose susikaupusias apnašas. Į burnos ertmės priežiūros rutiną įtraukite ne tik dantų pastą bei skalavimo skystį, bet ir tarpdančių siūlą arba irigatorių. Pastarosios priemonės efektyviai pašalina tarpdančiuose susikaupusius maisto likučius ir sumažina dantų jautrumo tikimybę.

Dantų jautrumą mažinančios priemonės ir teisingi dantų higienos įpročiai dažniausiai padeda nuslopinti dantų jautrumą. Situacijai negerėjant ir susiduriant su vis nemalonesniais pojūčiais burnos ertmėje, šią problemą reikėtų perleisti į odontologų rankas.

 

Dantų jautrumo gydymas

Deja, tačiau ne visais atvejais dantų jautrumo problemą galima išspręsti savarankiškai, namų sąlygomis. Atvejais, kai prevencinės priemonės nepadeda, o dantų jautrumas tik didėja, būtina kreiptis į odontologus. Gydant dantų jautrumą, svarbiausia išsiaiškinti pagrindinę, šios problemos atsiradimo priežastį. Atsižvelgiant į individualią situaciją, dantų jautrumui gydyti dažniausiai pasitelkiami šie gydymo metodai:

  • Profesionali burnos higiena. Susikaupusios kietosios dantų apnašos, susiformavę dantų akmenys neretai tampa pagrindine, dantų jautrumo atsiradimo priežastimi. Atlikus profesionalią dantų higieną, dantų jautrumas dažniausiai išnyksta.
  • Danties plombavimas. Jeigu dantų jautrumas atsirado dėl ėduonies, tuomet atliekama dantų plombavimo procedūra, kuri veiksmingai pašalina dantų jautrumą. Dantų plombavimas yra veiksmingais tik tais atvejais, kai ėduonis dar nėra įsisenėjęs.
  • Dantų jautrumą slopinanti procedūra. Jeigu dantų jautrumo neįtakojo jokios rimtesnės dantų ligos, tuomet odontologas gali atlikti specialią, dantų jautrumą slopinančią procedūrą. Tokios procedūros metu yra naudojami fluoro geliai, dentito nujautrintojai bei kitos medžiagos, kurios veiksmingai sumažina arba visai pašalina dantų jautrumą.
  • Dantų jautrumą įtakojančių ligų gydymas. Jeigu dantų jautrumas atsirado dėl periodontito, gingvito, pulpito ar kitų burnos ertmės ligų, tuomet sudaromas gydymo planas šioms ligoms gydyti. Sėkmingai atlikus šių ligų gydymą, įprastai išnyksta ir dantų jautrumas.

 

Bruksizmas – vienintelis atvejis, kai odontologai negali efektyviai išspręsti dantų jautrumo problemos. Reguliarus dantų griežimas ilgainiui gali įtakoti labai rimtas dantų problemas bei pareikalauti visapusiško danties atstatymo. Nevalingą dantų griežimą naktimis, dažniausiai įtakoja stresas, nerimas ir kiti psichologiniai sutrikimai, kurių odontologo kabinete pašalinti neįmanoma. Vis tik, norint sumažinti dantų griežimo naktimis tikimybę, odontologai rekomenduoja prieš miegą nevartoti kofeino, suformuoti sveikesnius mitybos įpročius bei laikytis griežto miego režimo. Taip pat pacientams, kurie susiduria su bruksizmo sutrikimu, nakties metu rekomenduojama naudoti specialias kapas, efektyviai saugančias dantis nuo trinties bei dilimo.

Leave a Reply

lokacijos logotipas
telefono logotipas telefono logotipas
el. pašto logotipas