Endodontinis gydymas – tai dantų šaknų kanalų gydymas, kurio metu yra gydomas danties minkštojo audinio uždegimas, dar vadinamas pulpitu. Toks uždegimas apima pulpą – danties ertmę, supamą kietojo audinio emalio ir dentino sluoksnio. Dėl sudėtingo nervų, kraujagyslių bei limfmazgių tinklo, galima sakyti, jog pulpa yra tarsi danties nervas. Esant prastai burnos higienai ar negydomam ėduoniui, sužalotam ar nuskilusiam dančiui, į šį „nervą“ įsiskverbia bakterijos, kurios ilgainiui dauginasi ir ardo minkštąjį audinį.
Pulpitas gali būti skirstomas į dvi formas – grįžtamąjį ir negrįžtamąjį. Grįžtamuoju vadiname pradinę pulpito formą, kai bakterijos dar nėra pasiekusios minkštojo audinio, tuo tarpu negrįžtamasis reiškia progresavusią formą, kai bakterijos patenka į minkštąjį audinį, sukelia pulpos uždegimą ir pasiekia danties šaknies kanalus.
Pulpito uždegimo simptomai ne visuomet lengvai pastebimi, tačiau būdami atidūs savo burnos sveikatai galite atkreipti dėmesį į tam tikrus signalus:
- Trumpalaikis nelokalus dantų skausmas – priklausomai nuo pulpito formos, skausmas gali būti lengvas, intensyvus, aštrus ar pulsuojantis.
- Skausmas intensyvesnis naktį arba anksti ryte.
- Atsiradęs dantų jautrumas – jaučiamas kramtant maistą ar vartojant karštą, šaltą bei saldų maistą ar gėrimus.
- Atsiradęs nemalonus kvapas ir skonis burnoje.
- Dantenų patinimas aplink skaudamą dantį.
- Esant pažengusiai formai: karščiavimas, patinę skruostai bei limfmazgiai, pakitusi danties spalva arba atsiradusios tamsios dėmės.
Pulpito gydymas neturėtų būti uždelstas – į specialistą rekomenduojama kreiptis vos tik pajutus pirmuosius simptomus arba atsiradusį bet kokį dantų ar dantenų skausmą. Negydomas dantų šaknų kanalų uždegimas su laiku perneša bakterijas į šalia esančius audinius ir taip plečiasi. Tokiu būdu atsiranda komplikacijos, kurių gydymui prireikia daugiau laiko ir pastangų. Štai kelios galimų komplikacijų:
- Sinusitas.
- Gingivitas – tai pradinės formos dantenų uždegimas.
- Periodontitas, dar vadinamas periodontoze, – yra sunkios formos dantenų infekcija, atsiradusi progresavus gingivitui.
Kuo ypatingas danties šaknų kanalų gydymas mikroskopu?
Danties kanalai – ypač smulkūs ir įvairialypiai, tad, esant jų uždegimui, gydymui endodontologas turi pasitelkti mikroskopą. Dantų šaknų kanalų gydymas, atliekamas rankiniu būdu, negali užtikrinti tokio tikslumo ir pasiekiamumo, kaip specialiai odontologijai pritaikytas mikroskopas. Odontologijos cente „Orto vita“ naudojamas vokiškas mikroskopas „Carl-Zeiss“ padeda matyti plika akimi neįžvelgiamus kanalus, įvertinti jų būklę ir atlikti valymą. Esminiai šio mikroskopo privalumai yra:
- Matomumas – matomas iki 10 kartų didesnis vaizdas, o vaizdo priartinimas galimas penkiais lygiais. Darbinė zona mikroskopo pagalba yra gerai sufokusuojama, matomas 3D vaizdas, tad galima kokybiškai stebėti tiek bendrą vaizdą, tiek smulkiausias detales.
- Apšvietimas – integruotas šviesos šaltinis suteikia apšvietimą darbinėje zonoje. Galimas pasirinkimas tarp halogeninio ir ksenoninio apšvietimo. Kokybiškas apšvietimas turi didelę įtaką geram matomumui.
- Filtrai – kartu su šiuo mikroskopu veikia skirtingi filtrai, kurių pagalba gydytojas gali regėti audinių kontrastus arba sulėtinti kompozitų kietėjimą.
Šio prietaiso pagalba mikroskopinė endodontologija žengia į pažangesnį lygmenį, kuriame pasiekiamas prestižinis tikslumas. Kodėl tai svarbu? Kiekvienas dantis turi nuo 1 iki 4 kanalų, kurių ilgis gali būti 10-20 mm, tačiau darbinė zona, esanti šaknies viršūnėje, yra ne didesnė nei 0,6 mm. Be to, kanalų geometrija yra įvairi – kanalai gali būti kilpos, riestos „C“ ar „S“ formos. Neatsargus prietaiso įvedimas į kanalą gali nulemti šaknies skilimą, tad mikroskopas odontologijos srityje suteikia didelį privalumą.
Kaip vyksta dantų šaknų kanalų gydymas mikroskopu?
Danties šaknų kanalų gydymas iš endodontologo reikalauja didelio kruopštumo, žinių, bei patirties, o iš paciento – kantrybės ir laiko. Pilnam kanalų gydymui įprastai prireikia dviejų ar daugiau vizitų. Danties šaknų kanalų gydymo procesas vyksta taip:
- Pirmiausia endodontologas įvertina paciento burnos ertmės būklę. Apžvelgus dantis ir dantenas galima nustatyti esamą danties ar dantų pažeidimo laipsnį – tam padaroma dentalinė rentgeno nuotrauka arba konusinio pluošto kompiuterinė tomografija, leidžianti matyti 3D vaizdą. Tokiu būdu galima nustatyti pacientui reikalingą gydymo planą.
- Priklausomai nuo paciento poreikio, galima atlikti vietinę nejautrą. Tai gana dažnas pacientų noras – danties šaknų kanalai yra išraizgyti nervais, todėl yra ganėtinai jautri vieta.
- Pradėjus gydymą yra atveriama danties ertmė tam, kad su mikroskopo pagalba būtų galima aptikti visus danties šaknies kanalus.
- Aptikti kanalai yra kruopščiai išvalomi – pašalinami pažeisti audiniai, sunaikinami mikroorganizmai ir svetimkūniai.
- Išvalyti kanalai ir endodontinė ertmė yra dezinfekuojama specialiu dezinfekciniu tirpalu, vėliau hermetiškai užsandarinama kokybiška plombine medžiaga. Ji prisitaiko prie danties šaknų kanalų anatomijos ir padeda užkirsti kelią infekcijos atsinaujinimui bei bakterijų plitimui.
- Tam tikrais atvejais, kai danties vainikas buvo stipriai pažeistas uždegimo, jo atstatymui dažnai nepakanka paprasto plombavimo. Tokiu atveju yra siūlomas danties protezas, kuris atkuria danties formą, estetinę išvaizdą bei funkcionalumą.
Kaip prižiūrėti dantį po danties šaknies kanalų gydymo procedūros?
- Natūralu, jog po atlikto endodontinio gydymo jūsų gydyto danties zona bus jautresnė nei įprastai. Toks jautrumas bei lengvas ar stipresnis skausmas gali tęstis nuo 2 dienų iki 2 savaičių. Skausmą patariame malšinti ibuprofenu (400 mg) arba paracetamoliu (500 mg) 6 valandų tarpais. Jeigu skausmas nepraeina po 2 savaičių, negali būti numalšinamas nuskausminamaisiais arba aplink gydytą dantį esantys audiniai patinsta, atsiranda bendras silpnumas ar šaltkrėtis, būtina kreiptis į gydytoją. Tokie šalutiniai simptomai įprastai reiškia stiprią danties šaknų kanalų infekciją, kuriai reikalingas gydymas antibiotikais arba nedidelis pjūvis dantenose.
- Kol taisytame dantyje yra laikinoji plomba, venkite kieto maisto kramtymo su ta burnos puse. Endodontiškai gydytas dantis yra silpnesnis, tad lengviau lūžta bei skyla.
- Jeigu laikinoji plomba ilgainiui aptrupėjo ar nusidėvėjo, plombos kraštai tapo nelygūs ar braižo žandus ir liežuvį, susisiekite su savo odontologu, kuris apšlifuos plombos kraštus arba ją pakeis nauja.
- Jeigu jūsų laikinoji plomba iškrito, skubiai susisiekite su savo gydytoju. Dantyje atsivėrusi ertmė yra palanki terpė bakterijų kaupimuisi ir infekcijos rizikai, tad jį būtina išvalyti ir užplombuoti nauja plomba. Jeigu pas gydytoją negalite patekti skubiai, kas kartą prieš valgį uždenkite danties ertmę vatos tamponėliu, taip pat nepamirškite dažniau skalauti burną ir palaikyti nepriekaištingą higieną.
- Bendra burnos higiena po endodontinio gydymo turėtų būti tokia pat kruopšti ir reguliari kaip įprastai. Primename, jog dantis būtina valyti du kartus dienoje, prieš tai išvalius tarpdančius specialiu siūlu, tarpdančių šepetėliu ar irigatoriumi. Dėl dantų pastos naudojimo verta pasitarti su savo odontologu, kuris atsižvelgs į jūsų dantų bei dantenų būklę ir paskirs tinkamiausią. Taip pat nepamirškite subalansuotos ir maistingos mitybos.
Danties šaknies kanalų uždegimas – daugelio žmonių patirta būklė, kurios gydymas yra neišvengiamas. Visgi šiandieninių technologijų ir tobulėjančių odontologijos metodų dėka pacientų gydymo patirtis yra kur kas malonesnė, o gydytojų darbo procesas – tikslesnis ir sklandesnis. Mūsų klinikoje „Orto vita“ dirba nuolatos tobulėjantys specialistai, kurių suteikiamos paslaugos pasižymi kokybe ir profesionalumu, o pažangios gydymo priemonės, tokios kaip mikroskopas „Carl-Zeiss“, leidžia atlikti dantų gydymo procedūras nepriekaištingai. Užsukite į Kaune, Gedimino g. 26, įsikūrusią mūsų kliniką ir aptarsime jūsų poreikius.