Skip to main content
Uncategorized @lt

Dantų kariesas – simptomai ir gydymas

By 26 birželio, 202321 rugpjūčio, 2023No Comments

Dantų gydymas – kiekvienam aktuali tema, mat jos ne visuomet išvengia net uoliausiai dantis prižiūrintys žmonės. Dantų ligos ir pažeidimai nudiegia ypač nemaloniu skausmu, kuriuo būtina susirūpinti jau ankstyvoje stadijoje, nes su laiku problema didėja, o skausmas – nepermaldaujamai intensyvėja.

Dantų kariesas, dar vadinamas ėduonimi, yra viena dažniausiai pasitaikančių dantų problemų. Šis infekcinės kilmės, lėtinis pažeidimas paveikia danties kietuosius audinius (emalį, dentiną, cementą), o jam progresuojant vystosi demineralizacija – mineralinių medžiagų, tokių kaip kalcis ir fosforas, mažėjimas. Ilgainiui atsiranda dantų emalio įbrėžimai bei įtrūkimai, prasideda irimas ir formuojasi infekcinė ertmė, paprasčiau vadinama „skyle“.

Dėl įvairių priežasčių, kariesas gali formuotis skirtingose dantų vietose, taip pat jo gydymas priklauso nuo esamos stadijos, apibūdinančios karieso paplitimą.

 

Karieso formavimosi stadijos:

1-oji (kariozinė dėmė): emalio paviršiuje susiformuoja tamsi matinė dėmė;

2-oji (paviršinis kariesas): pažeistame emalyje atsiranda nedidelis įbrėžimas ar įtrūkimas;

3-oji (vidurinysis kariesas): vystosi kietųjų audinių destrukcija, o įbrėžimas ar įtrūkimas pasiekia dentiną;

4-oji (giluminis kariesas): danties kietieji audiniai pradeda irti ir susidaro ertmės (skylės).

 

Karieso tipai:

  • Kontaktinio dantų paviršiaus kariesas gali atsirasti dantims liečiantis vienas su kitu. Tokiu atveju būtinas reguliarus tarpdančių valymas, kad nesiformuotų apnašos ir nesudarytų palankios terpės karieso atsiradimui;
  • Dantų kramtomojo paviršiaus arba vagelių kariesas formuojasi dantų paviršiaus duobelėse ir nelygumuose, kai ten užsilikę maisto likučiai nėra kruopščiai nuvalomi dantų šepetėliu;
  • Dantų priekaklelinio paviršiaus ir šaknų kariesas atsiranda apnašoms susikaupus ties dantenomis, vainiko zonoje, kurioje emalis pereina į cementą.

 

Kokios yra karieso atsiradimo priežastys?

Dantų kariesą yra patyrę apie 90 % viso pasaulio žmonių, taip pat tai ne visuomet yra vienkartinė problema – dėl netinkamos burnos priežiūros, uždelsto gydymo ar įgimtų priežasčių, ji gali atsinaujinti arba atsirasti kituose dantyse. Dantų ėduonį sukelia bakterijos, kai jų padidėja danties ertmėje ir sutrinka seilių išsiskyrimas, burnos ertmės mikroflora bei jos natūralus savaiminis apsivalymas. Yra du tipai burnoje besidauginančių bakterijų: streptokokų genties bakterijos ir laktobacilos (dar vadinamos pieno rūgšties bakterijomis). Pirmosios pasižymi savybe burnoje fermentuoti cukrų ir išskirti pieno rūgštį, o tokiu būdu mažinti burnos rūgštingumo (pH) lygį ir skatinti apnašų atsiradimą. Tuo tarpu antrojo tipo bakterijos pasinaudoja žemu burnos rūgštingumu ir tvirtinasi prie susikaupusių apnašų, taip ardydamos dantų struktūrą.

Visgi ėduonies atsiradimą sąlygoja ne viena priežastis, į kurią vertėtų atkreipti dėmesį ir, jeigu įmanoma, pritaikyti priemones jai išvengti kasdienėse situacijose. Karieso priežastys gali būti tiek įgimtos, tiek įgytos, tad ar pastarųjų išvengsime – priklausys nuo mūsų pačių.

 

Įgimtos karieso atsiradimo priežastys:

  • Dantų anatominė struktūra, cheminė sudėtis, dantų išsidėstymas;
  • Apnašų sudėtis, jų kaupimosi vieta, mikroorganizmų kiekis;
  • Seilių savybės, jų išsiskyrimo greitis, antibakterinės savybės;
  • Imunitetas bei bendriniai susirgimai;
  • Aplinkos įtaka: gyvenimo, klimato sąlygos, vandens būklė;
  • Hormoniniai organizmo pokyčiai.

 

Įgytos karieso atsiradimo priežastys:

  • Netinkama mityba: gausus angliavandenių bei cukraus turinčio maisto vartojimas, nesubalansuota ir nevisavertė mityba, vitaminų ir mineralų (tokių kaip kalcis ir fluoras) trūkumas, perteklinis suvartojamo fluoro kiekis (randamas dantų pastose, skalavimo skysčiuose – normalus kiekis yra būtinas ėduonies apsaugai, per didelis – sukelia fluorozę);
  • Prasta asmeninė burnos higiena: nepakankamai kruopštus ar per trumpas dantų valymas šepetėliu, nevalomi tarpdančiai, pamirštamas burnos skalavimas po kiekvieno valgio, nereguliari profesionali burnos higiena – visa tai sąlygoja nevisapusišką maisto likučių pašalinimą, jų kaupimąsi ir apnašų susidarymą. Dar vienas svarbus veiksnys – uždelstas dantų skausmas ar išvaizdos pakitimai, kurie negydomi virsta rimtesnėmis problemomis;
  • Žalingi įpročiai: alkoholio vartojimas, rūkymas.

 

Dantų karieso simptomai

Dažnai dantų ėduonis vystosi pamažu, tad atidžiai rūpinantis burnos higiena, galima užkirsti kelią didesnėms problemos, pastebint apie kariesą signalizuojančius simptomus:

  • Dantų skausmas;
  • Patamsėjusi dantų spalva ar atsiradusios dėmelės;
  • Atsiradęs jautrumas dantų kaklelio zonoje;
  • Suminkštėję dantų audiniai;
  • Dantų emalio įtrūkimas ar trupėjimas.

 

Dantų karieso gydymas

  1. Pirmiausia gydytojas kartu su pacientu aptaria paciento mitybos ir burnos higienos įpročius, aiškinasi veiksnius, kurie galėjo paskatinti ar nulemti ėduonies susidarymą. Gydytojui taip pat svarbu suprasti paciento jaučiamo skausmo pobūdį bei kamuojamos problemos trukmę.
  2. Po to atliekama klinikinė apžiūra, kurios metu vertinamas kariozinis židinys, demineralizacijos paveikti danties pokyčiai, emalio spalva ir kietojo audinio tvirtumas. Sklandus dantų gydymas prasideda tuomet, kai nustatoma kariozinio pažeidimo lokalizacija, paciento bendra burnos higiena, sąkandis, amžius ir gydymo poreikiai.
  3. Dažnais atvejais, kai ėduonis nėra ypač išplitęs, gydymas nėra sudėtingas, pakankamai greitas ir beskausmis. Tokiu atveju pašalinami pažeisti gaminiai, išvaloma danties ertmė ir dantis yra plombuojamas arba protezuojamas.
  4. Sveikas dantis atkuriamas estetiniu atžvilgiu – atstatoma natūrali danties struktūra bei spalva.

 

Kaip išvengti dantų karieso?

Tam, kad dantų gydymas būtų kuo retesnis ir lengvesnis, svarbi prevencija. Teisinga burnos ertmės higiena turėtų būti nepakeičiamu įpročiu tiek vaikams, tiek suaugusiesiems. Taip pat svarbu, kad visi veiksmai būtų atliekami kruopščiai ir kokybiškai – verčiau skirti daugiau laiko kasdienėje burnos priežiūroje, nei daug laiko ir pinigų uždelstam dantų gydymui. Dantis valykite kokybišku dantų šepetėliu bent dukart dienoje (ryte ir vakare), bent kartą dienoje naudokite tarpdančių siūlą ir skalaukite dantis po kiekvieno valgymo. Venkite daug cukraus turinčių gėrimų ir maisto produktų, atsisakykite žalingų įpročių. Nepamirškite apsilankyti pas profesionalų burnos higienistą 1-2 kartus metuose.

 

Dažniausiai užduodami klausimai:

  1. Kaip apsaugoti dantis nuo karieso?

Laikykitės reguliarios ir kokybiškos burnos ertmės higienos: dantų valymas, tarpdančių siūlas, subalansuota mityba bei cukraus turinčio maisto bei gėrimų apribojimas. Pajutus pirmuosius simptomus – neatidėliokite ir kreipkitės į specialistus.

  1. Kaip gydyti dantų kariesą?

Dantų karieso gydymą patikėkite šios srities profesionalams – tik jie galės įvertinti esamą danties būklę ir tinkamiausią gydymą. Jūsų atsakomybė yra visapusiška burnos ertmės higiena.

Leave a Reply

lokacijos logotipas
telefono logotipas
el. pašto logotipas