Skip to main content
Uncategorized @lt

Dažniausiai pasitaikantys dantų gydymo metodai

By 8 birželio, 202330 lapkričio, 2023No Comments

Dantų gydymas – tai bendrai naudojama sąvoka, kuri apima įvairias dantų problemas ir atitinkamus dantų gydymo metodus. Dantų plombavimas, terapinis ar estetinis dantų gydymas, dantų karieso ar dantų kanalų gydymas – tai tik keli galimi dantų ertmės gydymo metodai, kuriuos atliekame mūsų odontologijos centre „Orta vita“. Šiame straipsnyje aptarsime minėtus gydymo metodus plačiau, pateiksime dažniausiai dantų gydymą lemiančius veiksnius ir supažindinsime su jų eiga. 

Turbūt jau esate girdėję, jog kiekvienam žmogui rekomenduojama apsilankyti odontologijos klinikoje bent du kartus metuose, atlikti profilaktinę apžiūrą ir burnos higienos procedūrą. Pajutus nemalonų dantų skausmą, dilgčiojimą ar jautrumą, skatinama nedelsiant kreiptis į specialistus, kurie paskirs jums tinkamiausią gydymą. Kuo anksčiau pastebėsite problemą ir kreipsitės dėl jos gydymo – tuo paprastesnis bus gydymas, žemesnė komplikacijų tikimybė ir mažesnės išlaidos. 

Dažniausios dantų gydymo priežastys: 

  • Dantų ėduonis ar kariesas; 
  • Danties nervo uždegimas (ėduonies ar karieso komplikacija); 
  • Dantų pūlinys (pulpito komplikacija); 
  • Neteisingai dygstantys protiniai dantys; 
  • Nuskilę, įtrūkę dantys ar traumos; 
  • Dantų ir dantenų uždegimas. 

 

Dantų plombavimas

 

Dantų plombavimas – tai dažnai karieso ar ėduonies sukeltos danties kariozinės ertmės, paprastai vadinamos skylute, užpildymas. Apie skylutes dantyse neretai pirmiausia signalizuoja aštrus ar bukas skausmas, atsirandantis valgio metu ar po jo, kai maisto likučiai pradeda kauptis neužpildytoje ertmėje. Dantų plombavimo procedūros metu specialistas iš nesveiko danties pašalina pažeistus danties audinius, taip paruošdamas dantį plombai. Tam, kad plomba susilietų su natūraliu dantimi ir jį apsaugotų nuo tolesnio gedimo, plombavimas vyksta keliais sluoksniais: pirmiausia danties ertmė dengiama minkšta plombos mase, panašia į dentiną, o tuomet dantį apsaugančiu ir sutvirtinančiu kietesniu emalio sluoksniu. Šiandien specialistai pasirūpina, kad plomba ant danties atrodytų estetiškai bei natūraliai ir atsižvelgia į esminius kriterijus: 

  • Atkurti natūralią danties anatominę formą, taip užtikrinant danties funkcionalumą (kramtant, kandant maistą). 
  • Užtikrinti, kad tarpdantis yra tamprus ir jo nedengtų išsikišęs plombos kraštas, kuris sukelia palankią terpę apnašų kaupimuisi, skatina uždegimo riziką. 
  • Plomba neturėtų sukelti ilgiau nei kelias savaites trunkančio danties jautrumo. 
  • Plomba negali trukdyti sąkandžiui. 
  • Plomba turi laikytis tvirtai, o jos paviršiuje neturi būti įtrūkimų. 
  • Plomba neturėtų sukelti didelio skausmo. 

Kuo šiuolaikinės plombos pranašesnės už senąsias, naudotas prieš 20 metų? 

Akivaizdu, jog medicinoje, o tai reiškia ir odontologijos srityje, per pastaruosius kelis dešimtmečius įvyko ne vienas pasikeitimas, kuriam didelę įtaką turėjo sparčiai tobulėjančios technologijos ir auganti specialistų patirtis. Dabartinės plombos savo sudėtimi ir privalumais gerokai skiriasi nuo senųjų: 

  • Seniau naudotų amalgaminių plombų sudėtyje buvo gyvsidabrio, kuris yra pripažintas kaip sveikatai žalinga medžiaga. 
  • Senosios plombos (amalgaminės, stiklo jonomerų, auksinės ir kitos) ant danties atrodė neestetiškai ir traukė dėmesį nenatūralia spalva, tuo tarpu šiuolaikinės plombos yra pritaikomos prie individualaus dantų atspalvio. 
  • Tam tikros anksčiau naudotos plombų medžiagos buvo mažiau patvarios, o taip pat neturėjo gero sukibimo su dantimi – tam, kad plomba laikytųsi tvirčiau, buvo paaukojama daugiau danties audinių. 
  • Šiandien plombos sutvirtėja greičiau, tad po plombavimo procedūros netenka laukti ir nieko nevalgyti keletą valandų. 

 

Estetinis plombavimas

 

Estetinis plombavimas daug nesiskiria nuo įprasto dantų plombavimo, tačiau šiuo atveju plombavimas atliekamas paisant dantų išvaizdos ir derėjimo prie kitų dantų. Toks gydymas gali būti taikomas dėl kelių priežasčių: 

  • Pakeisti dantų atspalvį ar formą; 
  • Panaikinti ar išlyginti tarp dantų esančius tarpus; 
  • Nušlifuoti nuskilusius ar nusidėvėjusius dantis; 
  • Atstatyti ėduonies ar karieso pažeistus danties audinius. 

 

Terapinis dantų gydymas

 

Terapinis dantų gydymas turbūt nedaugeliui žinomas terminas, tačiau iš tiesų jis apima mums visiems puikiai žinomą profilaktinį dantų gydymą, kurio metu yra apžiūrima ir įvertinama dantų būklė, gydomi ėduonies pažeisti dantys arba kitaip atstatomi dantys tam, kad būtų išvengta galimų dantų pažeidimų ar infekcijų. Šio gydymo metu taip pat gali būti keičiamos senos plombos naujomis, atkuriami ar gydomi nuskilę bei nutrupėję dantys, kurie ilgainiui gali tapti palankia terpe bakterijų kaupimuisi. Daugeliu atvejų terapinio gydymo metu dantys yra valomi priemonėmis su fluoru, kuris tvirtina emalį. Taip pat kartais dantys yra dengiami silantu, kuriuo vadinamas plastiškas skystis, hermetizuojantis dantų duobeles ir vageles, sustingstantis ir tokiu būdu neleidžiantis bakterijoms bei rūgštims įsiskverbti į anatominius dantų plyšius ir sukelti infekcijas. Ypač dažnu atveju terapinio gydymo prireikia dėl atsiradusio dantų karieso (ėduonies).  

 

Dantų karieso gydymas

 

Dantų kariesas, dar kitaip vadinamas ėduonimi, kai uždelstas ar negydomas, gali sukelti dideles dantų problemas, galiausiai pareikalaujančias kantrybės, ne vieno vizito pas odontologą ir nenumatytų išlaidų. Kariesu vadiname apnašas, besikaupiančias tarpdančiuose ir ant dantų paviršiaus. Apnašose veisiasi mikroorganizmai, gaminantys kenksmingą rūgštį, kuri palaipsniui minkština ir pažeidžia dantų emalį. Dantų kariesas – tai tiek estetinė, tiek dantų pažeidimo problema. Dantų karieso gydymas gali būti nesudėtingas, jeigu problema nėra pažengusi, o dantyje nėra susidariusi kariozinė ertmė. Kitu atveju, dantis yra gręžiamas, valomas ir plombuojamas. 

 Dantų kariesą sukeliančios priežastys: 

  • Įgimti veiksniai: dantų forma ir jų išsidėstymas, apnašų ir seilių faktoriai, imunitetas ir bendra sveikata, aplinkos įtaka.  
  • Mityba: didelis angliavandenių ir cukraus vartojimas, vitaminų ir maistinių medžiagų trūkumas. 
  • Įpročiai: netaisyklingas arba nekokybiškas dantų ir tarpdančių valymas, per retai atliekama profesionali burnos higiena. 

 Dantų karieso simptomai: 

  • Atsiradęs sunkiai nurodomas dantų skausmas (aštrus, pulsuojantis, geliantis). 
  • Be priežasties pajautrėję dantys ir dantenos – pavyzdžiui, jaučiamas gėlimas geriant šaltus ar karštus gėrimus, kramtant, valant dantis dantų šepetėliu. 
  • Pakitusi dantų spalva, atsiradusios gelsvos ar rusvos dėmelės. 
  • Atsiradusios skylutės dantyse. 
  • Dantų emalio trupėjimas. 

Uždelsus, bakterijos pasiekia danties pulpą, dar vadinamą „danties nervu“, ir sukelia nervo uždegimą, kuris gali išsivystyti į dantų šaknų kanalų uždegimą ar periodonto ligas. Priklausomai nuo komplikacijos, pažeisti dantys tuomet gydomi danties taisymu ir uždegimo pašalinimu arba kanalų gydymu mikroskopu, kuriam įprastai prireikia ne vieno vizito. Vizitų metu kruopščiai valomas kiekvienas danties kanalas, kol galiausiai dantis yra užsandarinamas plomba, taip apsaugant nuo tolesnės infekcijos rizikos. 

Šie dantų gydymo metodai bene dažniausiai pasitaikantys kasdienėje praktikoje. Naujausių technologijų ir profesionalių gydymo metodų dėka, dantų gydymas atliekamas kruopščiai ir sklandžiai. Verta prisiminti, jog sveiki dantys reikalauja pastovios ir pilnavertiškos burnos ertmės priežiūros, o taip pat reguliarios specialistų patikros ir profesionalios burnos higienos. Atsiradus dantų skausmui, nedvejodami kreipkitės į specialistus ir užkirskite kelią didesnėms problemoms bei jas sekančioms komplikacijoms. Mūsų kliniką rasite Kaune, visai netoli Laisvės alėjos, kur jus pasitiks ypač patyrusi profesionalų komanda, pasirengusi suteikti nepriekaištingą ir kokybišką dantų gydymą. 

Leave a Reply

lokacijos logotipas
telefono logotipas
el. pašto logotipas