Skip to main content
Uncategorized @lt

Kaip elgtis po profesionalios burnos higienos procedūros?

By 11 rugsėjo, 2023No Comments

Mūsų dantys ir burnos ertmė neišvengiamai kas dieną susiduria su įvairiais maisto produktais bei yra veikiama skirtingų oro temperatūrų. Dantų paviršius gali nesignalizuoti apie apnašas ar galimus susirgimus, o pažvelgę giliau plika akimi greičiausiai net nepamatysime problemos židinių ar jau gerokai išsikerojusių problemų, kurias svarbu neatidėliotinai išspręsti. Profesionali dantų higiena – tai vis dar labiau estetine paslauga laikoma procedūra, nors reguliariai atliekama ji teikia nepaneigiamą naudą ir prevenciją. Burnos higienistų atliekama burnos higienos procedūra negali pakeisti kasdienės burnos higienos, tačiau gali padaryti kur kas daugiau nei jūsų šepetėlis. Taigi, kaip pinai išnaudoti šios procedūros naudą ir išlaikyti jos poveikį kuo ilgiau – atsakome šiame straipsnyje.

 

Kas yra profesionali burnos higiena?

Profesionali burnos higiena – tai burnos higienisto atliekama nuodugni dantų valymo procedūra, kurios metu yra šalinamos kietosios apnašos ir dantų akmenys. Tokia procedūra dažniausiai trunka apie valandą, per kurią specialistas:

  • apžiūri ir įvertina dantų bei dantenų būklę;
  • esant reikiamybei atlieka vietinį nuskausminimą;
  • ultragarsiniu skaneriu ir kiuretėmis (rankinis įrankis su smailiu ir plonu antgaliu) pašalina apnašas ir dantų akmenis, susidariusius ant dantų paviršiaus, tarpdančiuose bei ties dantenomis;
  • sodapūtės („Air Flow“ sistemos) pagalba nuvalo ant dantų paviršiaus susidariusias pigmentines dėmeles, taip sulyginant dantų atspalvį. Toks metodas suteikia dantims apsaugą nuo ėduonies bei sumažina dantų uždegimo riziką;
  • specialiu dantų šepetėliu (poliru) ir specialia dantų pasta nupoliruoja dantis, kad dantų paviršius taptų lygus ir blizgus;
  • duoda patarimus ir rekomendacijas, susijusias su kasdiene burnos higiena, dantų valymo ir mitybos įpročiais bei atsako į klientui kilusius klausimus.

 

Kaip pasiruošti profesionalios burnos higienos procedūrai?

Burnos higienistai klientams nekelia ypatingų reikalavimų prieš procedūrą. Svarbiausia yra bendra higiena: prieš vizitą kruopščiai išvalykite tarpdančius siūlu arba irigatoriumi, dantis išsivalykite dantų šepetėliu. Taip sutaupysite savo ir specialisto laiką, o taip pat specialistui bus lengviau įvertinti realią jūsų burnos ertmės sveikatą.

 

Kaip elgtis ir ko vengti po profesionalios burnos higienos procedūros?

Profesionali burnos higiena suteikia ypatingą švaros ir tvarkos jausmą burnoje, o taip pat be balinamųjų priemonių švelniai pašviesina dantų atspalvį. Natūralu, jog po procedūros dantys ir tarpdančiai yra jautresni prisilietimui (jautrumas neturėtų trukti ilgiau 72 valandų), o taip pat imlesni dažantiems maisto produktams. Tam, kad švaros ir gaivos efektą palaikytumėte kuo ilgiau, o vos tik pasibaigus procedūrai nepakenktumėte savo dantų išvaizdai ir būklei, pateikiame esminius patarimus, kurių turėtumėte laikytis po atliktos burnos higienos pas specialistą.

  • Bent valandą nieko nevalgykite ir negerkite (išskyrus vandenį). Laikas gali skirtis priklausomai nuo procedūros metu naudotų metodų, tad visuomet pasitikslinkite su procedūrą atlikusiu specialistu. Jeigu buvo atlikta vietinė nejautra, nevalgykite tol, kol pilnai nepraeis nutirpimas – taip išvengsite lūpos, skruostų ar liežuvio sužalojimo.
  • Tą dieną venkite itin aštraus ar rūgštaus maisto bei saldžių ir gazuotų gėrimų.
  • Bent dieną ar kelias atsisakykite dažančio maisto, pavyzdžiui: morkos, burokėliai, pomidorai, špinatai, sojų padažas, ciberžolė ar karis, uogos, šokoladas, saldainiai. Tas pats galioja gėrimams, tokiems kaip kava, juoda ar žalia arbata, raudonas vynas, vaisių ar uogų sultys, gazuoti gėrimai ir pan.
  • Tą pačią dieną venkite kietų maisto produktų, pvz.: riešutai, džiūvėsėliai, morkos, saulėgrąžos su lukštais, kieti saldainiai ir pan.
  • Ne tik po procedūros, tačiau ir nuolatos išbraukite iš mitybos lipnius produktus, tokius kaip saldainiai, irisai, guminukai, karamelė, bulvių ar kukurūzų traškučiai ir pan.
  • Priklausomai nuo dantų jautrumo, bent dieną ar kelias privenkite kontrastingos temperatūros maisto – tai reiškia, gerdami karštą kavą neužsikąskite ledais arba šaltus šaltibarščius nevalgykite su garuojančiomis bulvėmis. Apskritai, tokia temperatūros kaita yra žalinga dantims visuomet ir gali sukelti danties emalio įtrūkimus ar pažeidimus.
  • Bent parą nerūkykite ir nevartokite alkoholio.
  • Jeigu procedūros metu dantys buvo dengiami fluoridais, parą nevartokite pieno produktų – jie mažina fluoro jonų veiksmingumą.
  • Nevalykite tarpdančių krapštukais, smeigtukais ar kitais smailiais bei aštriais daiktais.

 

Kaip dažnai rekomenduojama atlikti profesionalią burnos higieną?

Įprastai žmonėms, neturintiems dantų ar dantenų susirgimų, nenešiojantiems kapų ar neturintiems protezų, rekomenduojama apsilankyti pas burnos higienistą 1-2 kartus metuose. Visgi toks atsakymas galioja ne visiems. Kiekvieno žmogaus genetika ir gyvenimo įpročiai turi tiesioginę įtaką burnos ertmės sveikatai, todėl dėl procedūros dažnumo vertėtų pasikonsultuoti su savo burnos higienistu – jis įvertins jūsų dantų būklę ir pateiks teisingiausią atsakymą.

Įprastai profesionalios burnos higienos rekomendacijos yra tokios:

  • Atlikite burnos higieną prieš dantų balinimo procedūrą – taip bus pašalintos kietosios apnašos ir akmenys, kurie gali nulemti netolygų dantų atspalvį ir gydytojui komplikuotą prieinamumą.
  • Burnos higiena taip pat rekomenduotina prieš dantų gydymo procedūras, pavyzdžiui: dantų plombavimas, dantų implantacija ir protezavimas bei ortodontinis dantų gydymas.
  • Nešiojantys breketus turėtų apsilankyti pas burnos higienistą dažniau – kas 3-4 mėnesius. Tokiu būdu bus išvengta dantų atspalvio netolygumo, vadinamo „baltosiomis dėmelėmis“, atsirandančio dėl demineralizacijos židinių, vėliau tampančių kariesu.
  • Jeigu jūsų dantys turi netolygumų, dėl siauro žandikaulio yra susisukę ar sunkiai prieinami išvalyti, greičiausiai pastebėsite intensyvesnį kietųjų apnašų ir dantų akmenų susidarymą. Tokiu atveju vertėtų atlikti profesionalią burnos higieną nerečiau nei 2 kartus į metus.

 

Kaip mityba gali padėti palaikyti dantų sveikatą?

Kasdieniai įpročiai mūsų dantų sveikatai turi didžiausią įtaką. Taigi tai, ką pasirenkame valgyti, gali sustiprinti bei išsaugoti dantų sveikatą – kaip? Pirmiausia svarbu paminėti gana akivaizdžią tiesą – mūsų dantys, kaip ir visas kūnas, mėgsta kuo mažiau perdirbtą ir natūralų maistą. Cukrus, dažikliai, pusfabrikačiai patenka į daugelio mitybos racioną, tačiau norėdami išlaikyti gerą savo dantų sveikatą ir išvaizdą, atkreipkite dėmesį į tai, ką dedate į burną. Svarbu ne tik produkto maistingumas, bet ir tekstūra – kieti, lipnūs ir saldūs produktai ypač kenksmingi dantims, nes yra linkę prisitvirtinti prie dantų paviršių ir ilgą laiką veikti dantų emalį.

Vis dėlto, kokie produktai galėtų padėti išvengti dantų susirgimų ir juos sustiprinti?

  • Įvairios sėklos ir riešutai pasižymi dideliu kiekiu ląstelienos, mineralų bei vitaminų.
  • Vaisiai ir uogos turi ne tik svarbių vitaminų, bet ir dantis valančių savybių. Pavyzdžiui, valgant obuolį nuvalome ir šviesiname dantų paviršių, tuo tarpu natūralios apelsinų sultys padeda palaikyti burnos ertmės švarą. Vaisių rūgšties turinčios braškės taip pat padeda pašalinti dėmeles nuo dantų ir juos balinti.
  • Pieno produktai yra turtingi fosforu, kalciu ir baltymais, todėl yra kaulų ir dantų emalio statybinės medžiagos. Žinoma, tai taikytina tik natūraliems maisto produktams, tokiems kaip nesaldintas jogurtas, karvių ar sojų pienas, natūrali varškė bei sūris.
  • Arbata, ypač žalioji ir juodoji, sudėtyje turi polifenolių, kurie padeda kovoti su ėduonimi, o vanduo yra apskirtai esminis mūsų bendrai organizmo veiklai, seilių išsiskyrimui ir dantų švarai.

 

Taigi burnos ir dantų higiena – daugiausiai nuo mūsų valios ir pasirinkimų priklausantis faktorius. Nors profesionali burnos higiena yra svarbi dantų priežiūros dalis, tai, kaip elgiamės po to, turės dar svarbesnę reikšmę rezultato palaikymui ir naudai.

Leave a Reply