Burnos higiena – bene svarbiausia sąlyga, padedanti užtikrinti gerą burnos ertmės sveikatą. Apie burnos priežiūros taisykles girdime nuo pat mažens, tad dažnai užaugę turime tvirtą įprotį valyti dantis ryte ir vakare bei vengti daug cukraus turinčių gėrimų ir maisto produktų. Visgi burnos higiena apima ir kitus svarbius įpročius, mitybą bei vizitus pas odontologą, kurie kartu užtikrina tvirtą apsaugą ir prevenciją nuo galimų dantų ir dantenų ligų.
Burnos higienoje ypač svarbi įvairiapusė dantų priežiūra, mat nepakankamai kruopščiai išsivalius dantis, užsilikę maisto likučiai jau po 5 dienų virsta kietomis apnašomis ir dantų akmenimis, kurių namų sąlygomis pašalinti negalime. Vizitas pas dantų higienistą ir profesionali burnos higiena tampa neišvengiama – kietų apnašų ir dantų akmenų pašalinimas galimas tik specialių priemonių ir įrankių pagalba.
Kaip atliekama profesionalios burnos higienos procedūra?
Jeigu dar nesate susidūrę su šia procedūra arba tik ketinate apsilankyti pas burnos higienistą, pateiksime detalią profesionalios burnos higienos eigą ir jos metu naudojamus metodus bei priemones.
Profesionalios burnos higienos procedūros eiga:
- Atvykus pas burnos higienistą, pirmiausia bus įvertinta jūsų esama dantų ir dantenų būklė. Specialistas gali pasidomėti, kokias dantų priežiūros priemones naudojate arba kokie yra jūsų burnos priežiūros įpročiai bei pasidalinti naudingomis rekomendacijomis bei patarimais. Šios apžiūros metu taip pat pastebimi ir diagnozuojami karioziniai dantų pažeidimai bei nustatoma periodonto ligų rizika.
- Tam tikrais atvejais, kai dantys yra ypač jautrūs, esama podanteninių akmenų ar gilių „dantenų kišenių“ (tarp dantenų ir danties atsiradęs plyšys), yra atliekamas vietinis nuskausminimas.
- Susidariusioms minkštoms ir kietoms apnašoms bei dantų akmenims nuvalyti naudojamas ultragarsinis skaleris – profesionalus įrankis, leidžiantis aukštus dažnio virpesius, kurių pagalba dantų akmenys yra atskeliami nuo dantų paviršiaus, o siauri tarpai tarp dantų efektyviai išvalomi. Dantų higienistas taip pat naudoja rankinius įrankius – kiuretes, kurios dėl smailaus ir plono antgalio yra patogios šalinant apnašas ir akmenis.
- Nuo kavos, arbatos, dažančių maisto produktų ar rūkymo susidariusios pigmentinės dėmės (danties spalvos pakitimai), yra nuvalomos naudojant sodapūtę („Air Flow“ sistemą), kuria ant dantų paviršiaus purškiami abrazyviniai milteliai (oro ir vandens srovė sumaišyta su sodos perlų milteliais) valo ir apsaugo dantis nuo ėduonies bei mažina dantenų uždegimo tikimybę, tačiau nebraižo dantų paviršiaus. Tokiu būdu dantų atspalvis suvienodėja ir jie atgauna natūralų baltumą.
- Vėliau dantys yra poliruojami naudojant dantų šepetėlį-polirą ir specialią poliravimo pastą. Taip sulyginamas dantų paviršius, jis tampa švelnus ir blizgus.
- Profesionalios burnos higienos procedūros pabaigoje burnos higienistas atsako į rūpimus klausimus, taip pat duoda patarimų, kaip taisyklingai prižiūrėti dantis bei nurodo, po kiek laiko turėtų būti atlikta kita profesionali burnos higienos procedūra.
Kaip elgtis po profesionalios burnos higienos procedūros?
Atlikus profesionalią burnos higieną dantys ir dantenos tampa jautresni, o taip pat imlesni dažantiems gėrimams bei maisto produktams, taigi rekomenduojama nerūkyti, nevalgyti ir negerti bent 1-2 valandas po procedūros. Tam, kad palaikytumėte baltą dantų atspalvį, venkite dažančių maisto produktų ir gėrimų (burokėliai, ciberžolė, kava, tabakas, morkos, šokoladas, gazuoti gėrimai ir alkoholis) visą parą. Taip pat patartina vengti ypač šalto ir karšto maisto bei jų derinimo kartu.
Kodėl svarbu reguliariai atlikti profesionalią burnos higieną?
Naudodami dantų šepetėlius negalime pasiekti visų tolimų dantų paviršių, tad neretai nuvalome tik dalį susikaupusių apnašų, taigi minkštąsias apnašas. Reguliariai atliekama profesionali burnos higiena padeda pašalinti ir kietąsias apnašas, kurios ilgainiui sukelia ne vieną dantų bei dantenų susirgimą. Procedūra taip pat svarbi šalinant dantų akmenis, kurie dažniausiai formuojasi ant apatinių priekinių ir viršutinių krūminių dantų. Dantų akmenyse kaupiasi bakterijos, kurios palaipsniui tirpdo žandikaulio kaulą ir skatina „dantenų kišenių“ atsiradimą. Galiausiai danties šaknis sutrumpėja, dantis pradeda klibėti ir iškrenta – taip išsivysto periodontitas, dar vadinamas parodontoze.
Kam profesionalią burnos higienos procedūrą reikėtų atlikti dažniau?
Profesionali burnos higiena taip pat svarbi prieš atliekant kitas gydomąsias dantų procedūras – neretai ji yra pats pirmasis gydymo žingsnis. Tokia higiena taip pat lengvina specialisto darbą atliekant dantų plombavimą ar dantų šaknų kanalų gydymą, nes leidžia geriau matyti bendrą dantų būklę ir lengviau rasti priėjimą prie sunkiai pasiekiamų vietų. Pas burnos higienistą vertėtų dažniau apsilankyti žmonėms, turintiems žalingų įpročių, tokių kaip rūkymas ir alkoholio vartojimas, nes tabakas ant dantų palieka pigmentines dėmes, o alkoholyje esantis cukrus intensyvina apnašų susidarymą ir karieso (ėduonies) riziką.
Turintiems dantų implantus liežuviu pajausti susidariusias apnašas ant dantų paviršių yra sudėtinga, tad šiuo atveju pas burnos higienistą vertėtų lankytis dažniau ir vadovautis nustatytu reguliarumu. Apnašų valymas taip pat sudėtingesnis nešiojantiems breketus, nes visapusiškas tarpų tarp dantų ir breketų plokštelių bei vielelių valymas reikalauja ypatingo kruopštumo arba tam specialių priemonių – pavyzdžiui, irigatoriaus, kuris stipria ir tikslinga vandens srove pasiekia net smulkiausius tarpus. Nešiojantiems breketus bei turintiems dantų implantus rekomenduojama atlikti profesionalią burnos higieną bent kas 3-4 mėnesius arba kaip nurodo specialistas.
Norėdami turėti sveiką ir dailią šypseną, nepamirškite visų visapusiškos burnos higienos sudedamųjų dalių bei atminkite, jog svarbiausia priežiūros dalis įvyksta kiekvieną dieną namuose. Pajutę diskomfortą ar skausmą dantyse bei dantenų pakitimus, nedelsdami kreipkitės į odontologą ir užkirskite kelią dantų ir dantenų ligoms bei neatitaisomiems pažeidimams.