Protiniai dantys – vėliausiai išdygstantys, tretieji krūminiai dantys, kuriuos daugelis žmonių dėl vienokių ar kitokių priežasčių nusprendžia pašalinti. Retkarčiais protiniai dantys išdygsta jau išsikraipę, o kartais jiems tiesiog nebeužtenka vietos žandikaulyje. Pasitaiko ir tokių atvejų, kai protiniai dantys neprasikala visą žmogaus gyvenimą. Dygstant protiniams dantims, neretai susiduriama su įvairiomis, diskomforto pojūtį burnos ertmėje keliančiomis komplikacijomis. Protiniai dantys yra tolimoje burnos ertmės terpėje, todėl juos pakankamai sunku valyti, ant jų paviršiaus labai greitai kaupiasi apnašos. Protinius dantis sunku ne tik prižiūrėti, bet ir atlikti jiems odontologinį gydymą. Jeigu protiniai dantys yra negydomi bei paliekami be priežiūros, jie kelią grėsmę ir greta esančių dantų būklei. Būtent dėl šių priežasčių, netaisyklingai išdygusius protinius dantis dažniausiai nusprendžiama pašalinti chirurginiu būdu.
Kada reikėtų šalinti protinį dantį?
Tikrai ne visus protinius dantis reikia šalinti. Jeigu protiniai dantys tinkamai išsivysto, jiems užtenka vietos žandikaulyje ir jie nekelia grėsmės gretutinių dantų būklei, tokiu atveju su protiniais dantimis galima sėkmingai nugyventi visą gyvenimą. Vis tik, tokia situacija pasitaiko pakankamai retai, todėl dauguma žmonių dažniausiai priima protinių dantų šalinimo sprendimą. Trumpai aptarkime, kada protinius dantis rekomenduojama šalinti?
- Pilnai neišsivystęs protinis dantis. Jeigu protinis dantis pilnai neišsivysto, išdygta tik dalinai, virš jo dažnai susiformuoja dantenų gobtuvas. Po juo kaupiasi maisto likučiai, bakterijos ir apnašos, kurių neįmanoma pašalinti įprastomis dantų priežiūros priemonėmis. Nevalomos apnašos ilgainiui sukelia minkštųjų audinių uždegimą, kuris gali reguliariai kartotis. Tokiu atveju, racionaliausias sprendimas – protinio danties šalinimas.
- Sudėtinga prieiga prie protinio danties. Protiniai dantys išdygsta tolimiausioje burnos ertmės terpėje, todėl ne visais atvejais galima sėkmingai atlikti protinio danties karieso gydymą ar šaknų kanalų valymą.
- Bloga įtaka kitiems dantims. Nepilnai išdygęs arba kreivai išsivystęs protinis dantis – puiki terpė maisto likučiams ir apnašoms. Ant protinio danties nuolat besikaupiančios apnašos gali neigiamai paveikti ir greta esančius dantis. Taip pat pasitaiko atvejų, kai išdygus protiniams dantims, taisyklingą poziciją praranda ir priekiniai dantys. Norint išsaugoti greta protinių dantų esančius dantis ir taisyklingą priekinių dantų poziciją, protinius dantis reikėtų pašalinti.
- Sutrikusi kramtymo funkcija. Išdygus protiniams dantims kartais sutrinka kramtymo funkcija, nes valgymo metu įkandama ties protiniu dantimi esanti žando dalis. Šią problemą išsprendžia tik protinio danties pašalinimas.
- Diskomforto pojūtis burnos ertmėje. Išdygus protiniams dantimis neretai juntami nemalonūs pojūčiai dantenų srityje, vargina pastovus dantenų skausmas, įvairūs uždegimai. Pašalinus protinius dantis, šios problemos išnyksta.
- Dantų susigrūdimas. Kreivai, netaisyklingai dygstantys protiniai dantys, dygimo procese dažnai remiasi į greta esančius dantis. Protinio danties įsirėmimas į kitą dantį gali sukelti nemažus skausmus ir dantų susigrūdimą. Tokiais atvejais protinius dantis reikėtų kuo skubiau pašalinti.
- Cistų, navikų formavimasis. Aplink protinį dantį kartais formuojasi žandikaulių cistos, navikai. Norint pašalinti šiuos darinius arba sumažinti jų atsiradimo tikimybę, protinius dantis rekomenduojama pašalinti.
- Planuojamas ortodontinis gydymas. Planuojat ortodontinį gydymą breketais arba tiesinimo kapomis, žandikaulyje reikia daugiau vietos. Todėl taikant ortodontinį gydymą pacientui dažniausiai pašalinami protiniai dantys.
- Retinuoti protiniai dantys. Susiformavę, tačiau neišdygę protiniai dantys neatlieka visiškai jokios funkcijos, tačiau gali sukelti nemažai komplikacijų. Neretai retinuoti dantys sukelia dantenų uždegimus, daro įtaką cistų formavimuisi, neigiamai veikia greta esančių dantų būklę. Tokių dantų šalinimas yra šiek tiek sudėtingesnis procesas, tačiau jį atlikti privalu.
- Šaknies tirpimas. Atvejais, kai dygstantiems protiniams dantims neužtenka vietos žandikaulyje arba tuomet, kai jie dygsta kreivai ir remiasi į greta esančio danties šaknį, gali prasidėti šaknies rezorbcija, paprasčiau vadinamas šaknies tirpimas. Norint užkirsti kelią šaknies tirpimo procesui, protinį dantį rekomenduojama šalinti.
Kiekvienas protinio danties šalinimo atvejis yra individualus. Protinio danties dygimas labai dažnai yra pakankamai skausmingas, įvairių komplikacijų ir nemalonių fizinių pojūčių lydimas procesas. Pajutus nemalonius pojūčius tikrai nereikėtų kentėti. Susidūrus su protinio danties šalinimo dilema, reikėtų pasikonsultuoti su odontologu, kuris, išsamiai įvertinęs protinių dantų ir visos burnos ertmės būklę, tikrai padės priimti greitą ir optimalų sprendimą pasitarnausiantį Jūsų dantų būklės labui.
Kaip elgtis po protinio danties rovimo?
Protinio danties rovimas – procesas, kuris daugeliui žmonių kelia didelę baimę. Nors tai nėra pati maloniausia procedūra, tačiau ji atliekama pakankamai greitai ir neskausmingai. Įprastai protinio danties rovimas atliekamas su vietine nejautra. Esant sudėtingesniems medicininiams atvejams, atliekamas protinio danties rovimas su narkoze. Laikantis gydytojo rekomendacijų, gijimo laikotarpis taip pat dažnai praeina be jokių komplikacijų. Pagrindinės taisyklės, kuriomis reikia vadovautis pirmą dieną, atlikus protinio danties šalinimo procedūrą:
- Bent 30m. po procedūros burnoje laikyti kraujavimą stabdantį tamponą;
- Esant poreikiui, skausmo malšinimui naudoti kraujo neskystinančius nuskausminamuosius;
- Vengti karštų gėrimų;
- Valgyti kuo minkštesnį, burnos ertmės nedirginantį maistą;
- Neužsiimti intensyvia fizine veikla;
- Nerūkyti ir nevartoti alkoholio;
- Neliesti žaizdos ir pirmą parą po procedūros nenaudoti skalavimo skysčio;
- Burnos ertmę valyti itin atsargiai, naudojant kuo natūralesne sudėtimi pasižyminčią dantų pastą.
Šios rekomendacijos pateikiamos kiekvienam pacientui, kuriam buvo atlikta protinio danties šalinimo procedūra. Jų nesilaikymas gali sukelti ne tik nemalonius pojūčius burnos ertmėje, bet ir įvairias komplikacijas.
Galimos komplikacijos po danties rovimo
Jeigu pacientas po protinių dantų šalinimo procedūros laikosi visų, gydytojo pateiktų rekomendacijų, komplikacijų tikimybė išlieka, bet ji yra labai menka. Didžiausias komplikacijas po protinių dantų šalinimo procedūros dažniausiai sukelia rūkymas arba alkoholio vartojimas. Dėl vartojamo alkoholio bei nikotino, susiaurėja kraujagyslės. Dėl šios priežasties žaizdos gyja lėčiau ir ženkliai padidėja įvairių komplikacijų ar infekcijų tikimybė. Infekcija – labai pavojinga komplikacija po danties šalinimo. Bakterijos gali patekti ne tik į danties šalinimo vietą, bet ir išplisti į aplinkinius audinius, tokiu būdu sukeldamos dar didesnę bei rimtesnę infekciją.
Beveik visais atvejais po atliktos protinių dantų šalinimo procedūros yra jaučiamas trumpalaikis skausmas, pasireiškia kraujavimas. Kartais po danties šalinimo pasireiškia užsitęsusios nejautros komplikacija. Pasitaiko ir tokių atvejų, kai po chirurginės procedūros žando srityje atsiranda mėlynė. Nedidelis patinimas po protinio danties rovimo – taip pat yra natūrali ir savaime suprantama pooperacinė būklė. Iš karto po procedūros nepasisaugojus ir suvalgius kietesnį maisto produktą ar neatsargiai išsivalius dantis, taip pat gali būti jaučiami nemalonūs skausmo pojūčiai, kurie dažniausiai praeina savaime arba suvartojus gydytojo paskirtus nuskausminamuosius vaistus.
Dažniausiai visi nemalonūs pojūčiai yra trumpalaikiai ir praeina tą pačią arba kitą dieną po procedūros. Vis tik, jeigu patinimas nedingsta per kelias dienas ar net didėja, jeigu netikėtai pakyla temperatūra, derėtų nedelsti ir skubiai apsilankyti pas odontologą. Reikėtų susirūpinti ir tada, jeigu po kelių dienų jaučiamas didelis diskomfortas norint atverti burnos ertmę. Dažniausiai ir šios komplikacijos yra išsprendžiamos ledo kompresais arba odontologo paskirtais vaistais. Nedidelės komplikacijos yra natūrali gijimo proceso dalis. Svarbiausia taisyklė, pastebėjus bent vieną iš minėtų komplikacijų – nedelsiant pasikonsultuoti su gydytoju ir laiku užkirsti joms kelią.