Pulpitas – tai danties pulpos uždegimas. Pulpa, dar dažnai vadinamas danties nervu, yra danties viduje esantis minkštasis darinys, sudarytas iš daugybės nervų, limfmazgių ir kraujagyslių tinklo. Kai danties dentinas yra pažeistas, bakterijos gali laisvai pasiekti danties minkštimą ir kaupti bakterijas – tokiu būdu pulpa tampa atvira infekcijoms, kurios ilgainiui apima ir kitus sveikus dantis. Infekuota pulpa pasireiškia intensyviu skausmu, o jos gydymas turėtų būti neatidėliotinas.
Priklausomai nuo to, kaip pažengusi yra infekcija, pulpitą galima išskirti į tris formas:
- Grįžtamasis pulpitas. Taip vadiname pradinę pulpito formą, kurios metu dantyje atsiradusi ertmė dar nėra paveikta bakterijų, o danties minkštasis audinys neinfekuotas. Esant grįžtamajam pulpitui, galima jausti trumpalaikį skausmą bei gėlimą vartojant šaltą, karštą arba saldų maistą ar gėrimus. Šios formos pulpitas yra išgydomas gana lengvai.
- Negrįžtamasis pulpitas. Tai progresavusi pulpito forma, kai bakterijos pasiekia danties nervą ir sukelia uždegimą. Negrįžtamasis pulpitas pasireiškia itin intensyviu, besitęsiančiu ir sunkiai nurodomu skausmu. Nesiėmus veiksmų, toks pulpitas turi tendenciją sukelti pulpos infekciją. Tokiu atveju danties šaknyje susidaro pūliai, o infekcija gali plisti ne tik į kitus sveikus dantis, bet ir į žandikaulį , sinusus ar net smegenis.
- Besimptomis pulpitas. Tokia pulpito forma gali būti sunkiai susekama, nes net esant pažengusiam susirgimui, simptomai gal išlikti minimalūs ir nepastebimi. Besimptomė forma gali būti pastebėta tik kruopščios specialisto apžiūros metu, todėl itin svarbu apžiūrą ir profesionalią burnos higieną atlikti reguliariai.
Kokios yra dažniausios pulpito atsiradimo priežastys?
- Pažengęs kariesas. Kariesas, dar vadinamas ėduonimi, yra danties emalio, dentino ir cemento pažeidimas, ilgainiui sąlygojantis danties demineralizaciją ir irimą. Negydomas kariesas atveria dantyje ertmę, kurioje gali laisvai kauptis mikroorganizmų ir bakterijų kolonos bei galiausiai pasiekti pulpą;
- Fizinis danties pažeidimas. Tai gali būti traumos arba pasikartojančios traumos padarinys, kai dantis įtrūksta arba skyla. To pasėkoje atsiveria pulpa ir danties nervas tampa pažeidžiamas – susidaro palankios sąlygos bakterijų kaupimuisi ir infekcijai;
- Bruksizmas (dantų griežimas). Dantų griežimas naktimis, atsirandantis dėl streso arba kitų priežasčių, laikui bėgant šlifuoja dantų paviršių, taip silpnindamas emalį ir kietuosius danties audinius. Jiems susilpnėjus atsiranda įtrūkimai arba ertmės, kuriose gali atsirasti pulpitas;
- Prasti burnos higienos įpročiai. Burnos ertmėje besikaupiančios bakterijos, dantų apnašos ir iš jų susidarę dantų akmenys yra šakninė emalio pažeidimų priežastis.
Kitos galimos priežastys:
- Žandikaulio poslinkis;
- Tam tikrų medikamentų vartojimas;
- Įvairūs cheminiai dantų pažeidimai;
- Rūkymas.
Pulpito simptomai
Įprastai pulpitas pasireiškia šiais simptomais:
- Stiprus, pulsuojantis skausmas;
- Atsiradęs dantų jautrumas šaltiems, karštiems ir saldiems maisto produktams ar gėrimams;
- Dantenų uždegimas – paraudimas ir patinimas;
Esant negrįžtamajam pulpitui:
- Pakilusi kūno temperatūra;
- Halitozė – blogas burnos kvapas;
- Nemalonus ir neįprastas skonis burnoje;
- Limfmazgių arba veido patinimas;
- Diskomfortas kramtant maistą.
Pulpito diagnozavimas
Prieš gydymo procesą, gydytojas visuomet įdėmiai apžiūrės jūsų dantų būklę, nustatys jos skausmo šaltinį ir išsiaiškins, kiek susirgimas yra pažengęs. Kadangi pulpa yra pakankamai giliai, danties šaknyje, ją apžiūrėti pasitelkiami tam tikri testai, kurie padeda nustatyti jos jautrumą dirgikliams ir taip suprasti pažeidimo lygį.
- Bakstelėjimo testas – tai lengvas bakstelėjimas ar patapšnojimas į pažeistą dantį buku instrumentu.
- Jautrumo testas – pažeistas dantis yra testuojamas karštu ir šaltu dirgikliu.
- Elektrinis pulpos nervų testas – elektrinis įrankis, skleidžiantis minimalius elektros impulsus, lengvai veikia pulpą.
Šių testų tikslas – pasiremiant paciento reakcija į dirgiklius, nustatyti kiek pulpitas yra progresavęs. Kai kuriais atvejais, gydytojas taip pat padarys rentgeno nuotrauką.
Pulpito gydymas
Įvertinus pulpos pažeidimo lygį, pradedamas gydymas, siekiant išsaugoti kuo didesnę danties audinių dalį ir sustabdyti susirgimo progresiją. Gydymo metodas priklauso nuo nustatytos pulpito formos. Esant grįžtamajam pulpitui, gydytojas sieks pašalinti uždegimo priežastį – danties traumos atveju, dantis bus išvalytas, o danties forma atstatyta estetiniu plombavimu, kitu atveju, jeigu yra danties ėduonis, pulpa bus išvalyta, o dantis užtaisytas, taip užkertant kelią problemos pasikartojimui.
Nustačius negrįžtamąjį pulpitą, būtinas endodontinis gydymas, tai yra – danties šaknų kanalų gydymas. Odontologijos centre „Orto vita“ endodontinis gydymas yra atliekamas inovatyviu mikroskopu, kurio pagalba galima kruopščiai pasiekti bei išvalyti įvairių formų kanalus. Kanalų valymas vyksta mechaniniu būdu, naudojant specialius dezinfekcinius skysčius, kol yra pilnai pašalinamas infekcijos židinys. Išvalius kanalus, svarbu juos apsaugoti nuo pakartotino užkrėtimo rizikos – dantis yra užsandarinamas patikima plombine medžiaga. Retais atvejais, kai infekcija yra paveikusi visą dantį, prireikia dantį pašalinti, jo vietoje įstatant implantus ar tiltelius. Norint susigrąžinti estetinę dantų išvaizdą, gydytojas gali pasiūlyti dantų užpildus arba vainikėlius.
Kaip elgtis po pulpito gydymo procedūros?
Jeigu pulpitas buvo grįžtamos formos, specialios priežiūros po gydymo procedūros nereikia – svarbiausia išlieka nepriekaištinga burnos higiena. Visgi jeigu pulpitas buvo negrįžtamas ir tam prireikė danties šaknų kanalų gydymo, po procedūros nieko nevalgykite ir negerkite bent 30 minučių. Verta turėti omeny, jog gydytas dantis su laikina plomba yra silpnesnis, tad itin kietas maistas gali sąlygoti lūžį ar skilimą. Tęsiantis gydymo laikotarpiui, patariame pasaugoti dantį ir vengti kieto maisto kramtymo ar kandimo ta burnos puse. Taip pat, tuo atveju, kai buvo taikytas nuskausminimas, palaukite, kol praeis tirpimo jausmas – taip išvengsite rizikos įsikąsti į lūpą, skruostą ar liežuvį. Gydyto danties skausmas ar jautrumas po endodontinio gydymo yra normali organizmo reakcija, kurią, esant reikiamybei, galima apmalšinti nuskausminamaisiais vaistais. Visgi jeigu situacija negerėja, pastebite pūlinį ar tinimą, skubiai susisiekite su savo gydytoju.
Galimos pulpito komplikacijos
Kaip ir kiekviena uždelsta liga, negydomas pulpitas gali turėti nemalonių padarinių, pavyzdžiui – danties kaulo pažeidimas, kuris gali baigtis danties praradimu. Tokia diagnozė nėra dažna, tačiau yra galima, kai danties gydymas ir higiena yra apleisti ilgą laiką.
Pulpito prevencija
Tam, kad išvengtumėte pulpito ir bet kokių jo sukeltų komplikacijų, stipriai rekomenduojame skirti daugiau atidos savo kasdieniams įpročiams.
- Burnos higiena – tai iš tiesų jūsų burnos ertmės sveikatos pagrindas. Nuolatos girdime, jog dantis reikia valyti šepetėliu bent 2 kartus dienoje, tačiau per skubėjimą neretai išvalome dantis tik dalinai, palikdami sunkiau prieinamas vietas ir tarpdančius nepaliestus. Apnašoms sukietėti prireikia mažiau nei paros, tad apleidę kokybišką dantų higieną bent kelias dienas, jau galime įsivaizduoti rezultatą. Prieš valydami dantis šepetėliu, kruopščiai išvalykite ir tarpdančius specialiu siūlu – taip pašalinsite visus maisto likučius ir apnašas, o tuo pačiu užtikrinsite, jog dantų pasta gali įsiskverbti ir veikti net tarpdančiuose.
- Profesionali burnos higiena – tai daug daugiau nei dantų higiena, kurią galime atlikti namuose. Profesionali burnos higiena yra atliekama higienisto, kuris, naudodamasis specialiomis priemonėmis ir instrumentais, pašalina dantų apnašas ir dantų akmenis bei nuvalo pigmentines dėmes. Tokia procedūra, atliekama bent du kartus metuose, suteikia dantims poliravimą ir šviesesnį atspalvį, taip pat užtikrina įvairių dantų bei dantenų ligų prevenciją.
- Mityba – tai dar vienas kasdienis įprotis, kuris turi didelę reikšmę mūsų dantims. Turbūt jau girdėjote, jog cukrus yra didžiausias dantų priešas, tačiau jo gretose stovi ir lipnūs maisto produktai, tokie kaip guminukai, sausainiai, saldainiai, traškučiai ir pan. Prilipę prie danties paviršiaus, maisto produktai veikia danties emalį ir skatina jo irimą bei mikroorganizmų kaupimąsi. Taip pat venkite dantis dažančių produktų: kava, vynas, ciberžolė, burokėliai, špinatai ir pan. Paskanavę tokių maisto produktų išsivalykite dantis arba bent išskalaukite burną vandeniu.
- Žalingi įpročiai. Nenuostabu, jog alkoholis ir rūkymas turi didelę žalą burnos sveikatai. Alkoholyje esantis cukrus ardo danties struktūrą, tuo tarpu rūkymas skatina bakterijų kaupimąsi burnoje, tamsina dantis ir sukelia blogą burnos kvapą.
Tam, kad dantų sveikata būtų nepriekaištinga, jai būtina skirti tiek pat dėmesio, kiek ir kitoms kūno dalims. Išties, burnos higiena neturi užtrukti daug laiko, svarbiausia, jog skirtas laikas būtų kokybiškas, o kasdieniai pasirinkimai – sąmoningi. Jeigu turite klausimų, kaip teisingai valyti dantis ar kokias priemones vertėtų rinktis jums, apsilankykite mūsų „Orto vita“ klinikoje Kaune ir mes padėsime jums atrasti pasitikėjimą savo šypsena.
Dažniausiai užduodami klausimai
-
Ar galima gydyti pulpitą be kanalų gydymo?
Ankstyvosiose pulpitų stadijose, kai uždegimas dar neprasiskverbė giliai, kartais įmanomas konservatyvesnis gydymas. Tačiau dažniausiai reikalingas kanalų gydymas, ypač esant pažengusiam uždegimui.
-
Kiek laiko trunka pulpito gydymo procedūra?
Kanalų gydymo procedūra gali užtrukti nuo vienos iki kelių vizitų, priklausomai nuo danties būklės ir uždegimo sudėtingumo. Vienas vizitas gali trukti nuo kelių dešimčių minučių iki kelių valandų.