Skip to main content
Uncategorized @lt

Sinuso pakėlimo operacija – prodecūros eiga ir patarimai kaip elgtis po jos

By 31 sausio, 2024No Comments

Dantų netekimas – opi problema, su kuria dėl pačių įvairiausių priežasčių gali susidurti įvairaus amžiaus žmonės. Efektyviausias ir pažangiausias dantų atkūrimo būdas yra dantų implantavimas/implantacija. Atvejais, kai žmonės ignoruoja prarastų dantų problemą ir ilgą laiką gyvena su tuščiomis terpėmis burnos ertmėje, dažniausiai prasideda kaulo tirpimo procesai. Norint sėkmingai įsriegti implantą, kaulas privalo būti tinkamo storio ir aukščio. Laiku neatlikus dantų implantacijos, kaulas nyksta, o sinusas nusileidžia žemyn. Susiklosčius tokiai situacijai, norint atlikti dantų implantavimą, vienintelė racionali išeitis – sinuso pakėlimo operacija. Sinuso pakėlimas  – chirurginė procedūra, kurios metu naudojant nuosavą kaulą arba kaulo pakaitalus pastorinama sinuso apatinė sienelė. Pagrindinis šios procedūros tikslas – atkurti dantų implantacijai tinkamą kaulo aukštį. Atsižvelgiant į individualią situaciją, sinuso pakėlimas gali būti atliekamas:

  • Uždaru būdu. Ruošiantis vieno danties implantacijai, sinuso pakėlimo operacija yra atliekama uždaru būdu. Tokios procedūros metu pakeliamas sinuso dugnas, atsiradęs tarpelis užpildomas kaulinėmis medžiagomis ir iš karto sriegiamas implantas. Tai yra paprasčiausias sinuso pakėlimo būdas, užtikrinantis maksimaliai komfortabilų pooperacinį laikotarpį. Dėl operacijos metu iš karto įsriegto implanto, visą dantų atkūrimo procesą galima atlikti ženkliai greičiau nei taikant kitą sinuso pakėlimo būdą.
  • Atviru būdu. Ruošiantis kelių, tačiau ne visų dantų implantacijai, sinuso pakėlimas atliekamas atviru būdu. Tai yra sudėtingesnė procedūra, nes jos metu reikia atkurti ženkliai didesnę, prarastų kaulo audinių dalį. Atliekant sinusų pakėlimą uždaruoju būdu, sinuso dugno atverti nereikia. Taikant atvirą metodą, sinusas privalo būti atvertas, tam, kad operaciją atliekantis chirurgas galėtų aiškiai matyti jo dugną. Dėl šios priežasties yra atliekami pjūviai. Taikant atvirą sinuso pakėlimo būdą, dantų implantai dažniausiai yra įsriegiami maždaug po šešių mėnesių, o ne operacijos metu, todėl ženkliai pailgėja visos dantų implantacijos trukmė.

Norint sėkmingai atlikti dantų implantavimą pacientams, kuriems jau yra prasidėję žandikaulio tirpimo procesai, sinuso pakėlimo operacija dažniausiai yra neišvengiama būtinybė. Tikslesnį sinuso pakėlimo operacijos poreikį padeda nustatyti 3D kompiuterinė tomografija. Remiantis kompiuterinės tomografijos metu gautomis viršutinio žandikaulio rentgeno nuotraukomis, odontologas gali aiškiai įvertinti kaulo pokyčius ir sudaryti tikslų, individualiam klinikiniam atvejui pritaikytą gydymo planą.

Sinuso pakėlimo operacijos eiga

Tikslią sinuso pakėlimo operacijos eigą įtakoja šios chirurginės procedūros atlikimo būdas. Atliekant sinuso pakėlimą uždaruoju būdu, operacija atliekama šiek tiek paprasčiau. Analogiškai, taikant atvirą sinuso pakėlimo metodą, chirurginė procedūra yra sudėtingesnė, jos metu chirurgas turi atlikti daugiau veiksmų. Vis tik, iš esmės bet kurią sinuso pakėlimo operaciją lydi šie etapai:

  • Paciento nuskausminimas taikant vietinę nejautrą;
  • Viršutiniame žandikaulyje formuojamas vadinamas „langas“, leidžiantis efektyviai pasiekti sinusą;
  • Itin atsargiai pakeliama sinuso gleivinė;
  • Po sinuso gleivine susiformavęs tarpas užpildomas kaulo pakaitalu;
  • Pagal galimybes įsriegiamas implantas (jį iš karto įsriegti galima ne visais atvejais);
  • Pagal poreikį, sinuso „langas“ ir kaulo pakaitalas uždengiamas apsaugine membrana;
  • Galutinis procedūros etapas – užsiuvimas.

Atlikus sinuso pakėlimo operaciją, po 1 – 2 savaičių ištraukiami siūlai. Jeigu procedūros metu nebuvo galima įsriegti implanto, maždaug po 6 mėnesių atliekamas implantų sriegimas. Įprastai sinuso pakėlimo operacija, priklausomai nuo jos sudėtingumo, trunka 1 – 1.5 valandos. Operacija nėra skausminga, jos metu pacientas nesusiduria su jokiais diskomforto pojūčiais.

 

Kaip elgtis po sinuso pakėlimo operacijos?

Nors sinuso pakėlimo operacija dažniausiai nepasižymi komplikuotu, sudėtingu ar ypatingą diskomfortą keliančiu pooperaciniu laikotarpiu, tačiau tam tikros taisyklės, kurių rekomenduojama laikytis po operacijos, tikrai egzistuoja. Taigi, ką galima ir ko negalima daryti po sinuso pakėlimo operacijos?

  1. Po sinuso pakėlimo operacijos, kaip ir po daugelio kitų odontologinių procedūrų, bent kelias valandas negalima valgyti. Nepraėjus nejautros poveikiui, kramtydami maistą galite susižaloti.
  2. Po operacijos pasireiškiantį nemalonų maudimą ar skausmą galima malšinti tik gydytojo paskirtais, nesteroidiniais priešuždegiminiais vaistais. Skausmui malšinti jokiu būdu negalima vartoti nuskausminamųjų vaistų, kurie skystina kraują.
  3. Pirmą dieną po operacijos nereikėtų valyti dantų ar naudoti dantų skalavimo skysčio.
  4. Rūkantys pacientai, po operacijos atlikimo, bent kelioms savaitėms turėtų atsisakyti šio žalingo įpročio. Rūkymas ne tik lėtina ir komplikuoja žaizdos gijimą, bet ir ženkliai padidina įvairių infekcijų ir uždegimų tikimybę. Beje, rūkyti negalima ne tik po operacijos, bet ir savaitę prieš ją.
  5. Kelias dienas po operacijos atlikimo reikėtų riboti fizinį intensyvumą. Bent savaitę
  6. po operacijos nerekomenduojama atlikti jokių pratimų ar fizinio darbo pasilenkus.
  7. Gydytojo rekomenduotą laikotarpį, burnos ertmę reikėtų skalauti antiseptikais.
  8. Pirmomis dienomis po operacijos būtina vengti itin karštos sriubos bei kitų karštų maisto patiekalų.
  9. Tam tikrą laikotarpį reikia atsisakyti arbatos, kavos ir kitų, karštų gėrimų.
  10. Bent 7 – 10 dienų po operacijos negalima lankytis pirtyse.
  11. Bent savaitę po operacijos negalima maudytis karštoje vonioje.
  12. 10 dienų po operacijos negalima skristi lėktuvu, nardyti.
  13. Pirmosiomis dienomis po operacijos negalima čiaudėti ir kosėti per nosį, šiuos veiksmus reikia atlikti atvira burna.

Sinuso pakėlimo operacijos sėkmę įtakoja ne tik operaciją atliekantis chirurgas, bet ir veiksmai, kuriuos pooperaciniu laikotarpiu atlieka pacientas. Taisyklių nesilaikymas gali ženkliai prailginti gijimo laikotarpį, sukelti skausmus ar įvairias komplikacijas. Net jeigu po sinuso pakėlimo operacijos jaučiatės labai gerai, atsipalaiduoti tikrai negalima. Bent kelias savaites po operacijos atlikimo, reikėtų griežtai laikytis gydytojų pateiktų rekomendacijų. Pastebėjus bent menkiausią šalutinio efekto ar tam tikros komplikacijos požymį, vertėtų nedelsiant pasikonsultuoti su operaciją atlikusiu gydytoju.

 

Savijauta po sinuso pakėlimo operacijos – ko tikėtis?

Nors sinuso pakėlimo operacija yra sąlyginai greita ir neskausminga chirurginė procedūra, tačiau praėjus nejautros poveikiui pacientas gali susidurti su nemaloniais pojūčiais ar nežymiomis komplikacijomis.

Po operacijos pajutus nemalonų maudimą ar skausmo pojūtį operuotoje dalyje, tikrai nereikėtų panikuoti, nes tai visiškai normali organizmo reakcija. Įprastai nemalonūs pojūčiai praeina savaime, tačiau norint išvengti diskomforto, galima vartoti gydytojo paskirtus vaistus. Susiduriant su labai nedideliu skausmu ir nenorint vartoti vaistų, operuotą vietą galima šiek tiek pašaldyti šaldančiu maišeliu.

Kai kuriems pacientams po atliktos operacijos kraujuoja nosis. Šios komplikacijos taip pat nereikėtų išsigąsti. Dažniausiai kraujavimas iš nosies pasireiškia sekančią dieną po operacijos ir praeina savaime. Didelė dalis pacientų operacijos dieną ir kitą dieną po jos, burnoje jaučia kraujo skonį. Tai yra visiškai normalu.

Po operacijos praėjus kelioms dienoms, kartais odoje išryškėja pacientams ypatingą nerimą keliančios kraujosruvos. Kraujosruvos taip pat nėra pavojinga komplikacija. Ilgainiui jos išnyksta savaime.

Po sinuso pakėlimo operacijos, kaip ir po bet kurios kitos chirurginės procedūros, taip pat neretai galima pastebėti aplinkinių audinių patinimo požymius. Įprastai audiniai tinsta 2-5 dienas po operacijos. Iki penktos dienos tinimas gali didėti, tačiau vėliau jis turėtų slūgti. Jeigu audinių tinimas užsitęsia ilgiau nei savaitę, tuomet reikėtų pasikonsultuoti su operaciją atlikusiu gydytoju.

Atsižvelgdamas į individualią situaciją, po operacijos gydytojas kartais skiria ne tik nuskausminamųjų vaistų, bet ir antibiotikų. Jeigu gydytojas rekomenduoja vartoti antibiotikus – juos reikia vartoti. Jie paskiriami tam, kad pacientas išvengtų uždegiminių komplikacijų.

Leave a Reply

lokacijos logotipas
telefono logotipas telefono logotipas
el. pašto logotipas