Terapinis dantų gydymas – tai kariozinės kilmės defektų šalinimas, profilaktinis dantų gydymas bei atstatymas, siekiant apsaugoti dantų sveikatą ir išvaizdą. Nors terapinis dantų gydymas nėra dažnai naudojama sąvoka, iš tiesų ji apima itin didelę dalį dantų gydymo priežasčių bei paslaugų, dėl kurių žmonės įprastai kreipiasi į odontologus.
Kokios yra terapinio dantų gydymo priežastys?
Kaip jau minėjome, terapinis dantų gydymas yra plati sąvoka, kuri apjungia daugelį jau tapusių įprastų gydymo metodų. Tarp visų kitų dantų gydymo metodų, terapinis gydymas Kaune, mūsų klinikoje, yra dažniausias. Tam, kad suprastumėte tokio gydymo ribas, plačiau aptarsime galimas priežastis ir jų simptomus.
Dantų kariesas (ėduonis)
Dantų kariesas, dar vadinamas ėduonimi, yra vienas dažniausiai pasitaikančių dantų susirgimų, su kuriuo bent kartą susidūrė kiekvienas suaugęs žmogus. Kariesas – tai infekcinis danties kietųjų audinių, tokių kaip emalis, cementas bei dentinas, pažeidimas. Ėduonies atsiradimą sąlygoja pakitęs Lactobacili ir Streptococcus mutants burnos bakterijų kiekis burnoje. Šios bakterijos prisitvirtina prie kietų dantų paviršių ir išskiria pieno rūgštį, kuri mažina natūralų burnos pH ir taip sukelia demineralizaciją. Demineralizacija vadinamas emalio tirpimas, kurio metu emalyje mažėja mineralinių medžiagų, tokių kaip kalcis ir fosforas, kiekis. Tokiu būdu, ilgainiui atsiranda emalio įtrūkimai, palankūs infekcijos vystymuisi, kuri negydoma gali pereiti ir į gilesnius audinius, pavyzdžiui, dantų šaknų kanalus.
Dantų karieso simptomai:
- Atsiradęs dantų jautrumas šaltam, karštam bei saldžiam maistui ar gėrimams;
- Pasikeitęs ir nemalonus burnos kvapas;
- Ant dantų paviršių išryškėjusios tamsios dėmelės;
- Suminkštėjęs emalis arba vizualiai matomi įtrūkimai, atsivėrusios ertmės;
- Pasikartojantis arba nuolatinis dantų skausmas.
Dantų jautrumo gydymas
Dantų jautrumas gali sukelti itin nemalonius pojūčius tiek valgant ar geriant, tiek lauke kvėpuojant šaltu oru. Kai kurie žmonės dantų jautrumą turi dėl genetinių priežasčių, kai apsauginis dantų sluoksnis, tai yra emalis, yra natūraliai plonesnis arba dėl esančių ligų ar įpročių linkęs greičiau nusidėvėti. Visgi dantų jautrumas gali atsirasti visai netikėtai arba palaipsniui, kai priminė priežastis nėra aiški.
Štai įvairios priežastys, galinčios sukelti dantų jautrumą:
- Bruksizmas – dantų griežimas miego metu;
- Pernelyg dažnas rūgštaus maisto ir gėrimų vartojimas;
- Abrazyvinių dantų pastų arba kieto dantų šepetėlio naudojimas;
- Dantų valymo įpročiai – itin intensyvus dantų valymas šepetėliu gali pažeisti emalį ir skatinti jo nusidėvėjimą;
- Įvairios ligos, sukeliančios kylančias skrandžio rūgštis, pavyzdžiui – gastroezofaginis refliuksas, diabetinė gastroparezė arba bulimija.
- Dantų kariesas (ėduonis) – dantų emalio demineralizacija;
- Pulpitas – danties minkštųjų audinių uždegimas;
- Periodontitas – dantenų uždegimas;
- Dantų recesija – apnuogintas danties šaknies paviršius;
- Įtrūkę arba nuskilę dantys;
- Susidėvėję dantų vainikėliai arba užpildai.
Atsiradus dantų jautrumui, svarbu surasti šakninę priežastį. Odontologas padės pilnai įvertinti jūsų dantų būklę, nustatyti jautrumo priežastis ir paskirs tinkamiausią gydymo planą arba simptomą slopinančias priemones.
Nuskilusių dantų atstatymas
Netikėtai nuskilęs dantis sukelia nemažai streso – tai ne tik estetinis nepatogumas, bet ir jutiminis diskomfortas, sukeliantis dantų jautrumą valgant ir geriant (ypač šaltus ar karštus produktus), jo prieinamumą maisto likučiams ir mikroorganizmams, taip pat didesnę riziką karieso vystymuisi bei kitoms dantų ligoms. Kai kuriais atvejais, nuskilęs dantis gali reikšti, jog jūsų danties emalis yra suminkštėjęs, todėl tapo trapesnis ir silpnesnis. Kitais atvejais, tai gali būti ne danties pažeidžiamumo, o kandamo ar kramtomo produkto kietumo klausimas. Bet kuriuo atveju, nuskilus didesnei ar mažesnei daliai danties, delsti kreipiantis į gydytojus yra nepatartina.
Pateikiame kelis būdus, kaip nuskilęs dantis gali būti atkurtas:
- Nuosavo danties pritvirtinimas – paprastai, tai patvariausias dantų atkūrimo būdas, nes tikras dantis yra tvirtesnis už protezus bei plombas. Jeigu jums nuskilo dantis ir radote nuskilusį gabaliuką, pamerkite jį į šaltą pieną, fiziologinį tirpalą arba bent į paprastą vandenį, kad apsaugotumėte dantį nuo džiūvimo. Tai padarę, iš karto kreipkitės į odontologą ir į vizitą atsineškite nuskilusią danties dalį tirpale. Specialistas greičiausiai galės priklijuoti nuskilusią dalį ir taip atkurti danties estetinę išvaizdą bei funkcionalumą. Svarbu turėti omeny, jog priklijuota danties dalis yra linkusi keisti atspalvį, nepriklausomai nuo natūralaus danties.
- Estetinis dantų plombavimas – toks būdas bus tinkamas tuo atveju, kai nuskilusi danties dalis yra visai nedidelė. Estetinio dantų plombavimo metu yra restauruojama jūsų danties forma, o plombinė medžiaga, skirtingai nei įprastame dantų plombavime, yra parenkama pagal jūsų dantų atspalvį. Tokiu metodu gali būti atkuriami ir priekiniai dantys, nes speciali plombinė medžiaga pasižymi švelniu blizgesiu, kuris, reguliariai poliruojamas, atrodo itin estetiškai ir natūraliai.
- Dantų laminatės – tai plonos porceliano ar keramikos plokštelės, tvirtinamos prie nušlifuotų priekinių dantų. Toks dantų atkūrimo būdas yra patvarus, nelinkęs į spalvos pakitimus ir išlaikantis ilgalaikį blizgesį.
- Dantų protezavimas – toks būdas tinkamas tuomet, kai prarandama didžioji dalis danties ir reikalingas visiškas jo atkūrimas. Taikytinas protezų tipas priklausys nuo bendros dantų būklės. Dantų protezavimas yra brangesnis, tačiau ilgaamžis sprendimas, leidžiantis susigrąžinti natūralių dantų jausmą.
Senų plombų keitimas naujomis
Dažnas vyresnis žmogus vis dar gali pasigirti senomis dantų plombomis, kurios tarp kitų dantų išsiskiria savo nederančia spalva ir nenatūralia forma. Senosios plombos, gamintos iš amalgamos medžiagos, turėtų būti keičiamos ne tik dėl jų estetinės išvaizdos, bet ir savybių, kurios su laiku mažina plombos patvarumą – jose atsiranda mikro įtrūkimai, kuriuose gali veistis mikroorganizmų kolonijos, galiausiai paskatinančios dantų irimą ir infekcinius uždegimus. Šiuolaikinės plombos yra kur kas patvaresnės ir estetiškai patrauklesnės, tačiau net jas pravartu pakeisti naujomis praėjus 5-iems ar daugiau metų, jeigu jūsų įpročiai prisideda prie greitesnio jų dilimo.
Dantų priežiūra ir profilaktika
Pajutus bet kokį dantų ar dantenų skausmą, atsiradusius neįprastus simptomus ar diskomfortą, svarbu neuždelsti ir apsilankyti pas dantų gydytoją. Greitai reaguodami į iškilusius signalus, galėsite išvengti didesnių pažeidimų, komplikacijų ar finansinių išlaidų. Mūsų odontologijos centro „Orta vita“ higienistai primena, jog jūsų dantų sveikatos pamatas susideda iš kasdienės burnos priežiūros ir įpročių, tad skirkite savo dantims kokybiško rūpesčio. Taip pat, nepamirškite, jog profesionali burnos higiena turėtų būti atliekama bent dukart metuose – tai padės pašalinti dantų akmenis bei apnašas ir užtikrins prevenciją galimiems dantų ar dantenų susirgimams.
Tikimės, jog šis straipsnis padėjo suprasti terapinio gydymo reikšmę ir jo apimamus metodus bei paskatino atkreipti dėmesį į savo dantų būklę ir jai reikalingą priežiūros rutiną. Dantų sveikata turi išties didelę reikšmę mūsų pasitikėjimui savimi ir bendrai sveikatai, tad teikdami pirmenybę jos priežiūrai mažiname įvairių susirgimų riziką ir dantų ilgaamžiškumą.