Skip to main content
Uncategorized @lt

Dantų balinimas, mitai ir tiesa

By 21 rugpjūčio, 2023No Comments

Turbūt ne vienas mūsų norėtų bent kartą pasimatuoti spindinčiai baltą holivudinę šypseną ir nustoti leisti pinigus perkant įvairiausias balinamąsias dantų pastas. Galbūt todėl, kad šiandien parduotuvių lentynose randame tokį didelį balinamąjį efektą žadančių priemonių pasirinkimą, o internete apstu keisčiausių „natūralių“ dantų balinimo būdų, mes dažnai patikime, jog akinančią šypseną galime tiesiog taip lengvai nusipirkti.

Tikra tiesa, jog tobulėjanti medicinos sritis pateikia vis inovatyvesnių metodų sveikos ir funkcionalios šypsenos išsaugojimui, tačiau tiek dantų balinimas klinikoje, tiek dantų balinimas namuose vis dar sulaukia daug mitų, kurie trukdo suprasti realias galimybes. Šiame straipsnyje aptarsime gydytojų odontologų patvirtintus dantų balinimo metodus klinikoje ir namuose, o taip pat paneigsime įsisenėjusius mitus bei pateiksime dantų priežiūros rekomendacijas.

 

Dantų balinimas klinikoje

Dantų balinimas profesionaliais metodais yra efektyviausias, saugiausias ir labiausiai patikrintas būdas. Nors neretai žmonės į tai vis dar žvelgia nepatikliai, nuogąstaudami dėl galimų šalutinių efektų, tokių kaip sujautrėję dantys, trumpalaikis efektas ar žala dantims, specialistai šiems mitams turi atsakymą. Profesionali burnos higiena su patikrintomis priemonėmis, tokiomis kaip lazeris, yra dantims saugi procedūra, kuri, jei atliekama tinkamai, nepažeidžia aplink dantis esančių audinių bei dantenų. Profesionalios dantų balinimo lazeriu procedūros metu, dantys yra veikiami dantis balinančios priemonės tik tam tikrą laiką, taip sumažinant emalio pažeidimo riziką. Lazerio energija neišskiria šilumos, galinčios paveikti danties nervą, be to, ji veikia ne tik emalį, bet ir dentiną, tad procedūra yra efektyvesnė ir saugesnė.

Nors daugelis žmonių prisibijo dantų balinimo lazeriu dėl pašalinio poveikio, specialistai gali nuraminti, kad žmonėms, įprastai nesiskundžiantiems itin jautriais dantimis, dantų balinimas lazeriu retais atvejais gali sukelti tik trumpalaikį dantų jautrumą, kurį padeda sumažinti specialus tepalas arba tiesiog išlauktas kelių dienų laikotarpis. Pasiektas dantų baltumo lygis ir jo išliekamasis efektas visuomet bus individualus, kadangi efekto palaikymui turi įtakos tiek genai, tiek kasdieniai įpročiai. Rūkymas, alkoholis, dažnas kavos vartojimas bei prasta burnos higiena ypatingai veikia dantų atspalvio pakitimus ir palieka pigmentines dėmes.

 

Dantų balinimas lazeriu nerekomenduojamas:

  • Žmonėms, alergiškiems vandenilio peroksidui;
  • Nėščioms ir maitinančioms moterims;
  • Asmenims, turintiems ypač jautrius dantis;
  • Vaikams ir nepilnamečiams.

 

Dantų balinimas namuose

Kaip jau minėjome, didelė dalis internete randamų patarimų apie dantų balinimą natūraliais būdais nesulaukia palankios specialistų nuomonės, o žmonės yra skatinami neieškoti lengvų ir nepatikrintų būdų, tokių kaip dantų skalavimas sodos tirpalu, trynimas banano žievele ar šveitimas abrazyvinėmis priemonėmis. Deja, daugelis šių būdų duoda daugiau žalos, nei naudos – pavyzdžiui, emalis gali būti subraižytas negrįžtamai, dantenos sudirgintos, o dantys tapti jautresni. Taip pat nesudėkite daug vilčių į balinamąsias dantų pastas – didžioji dalis yra abrazyvinės, tad padeda pašalinti pigmentines apnašas, tačiau nebalina. Renkantis balinamąją dantų pastą verčiau ieškokite tokios, kurioje naudojamas švelnesnis abrazyvas, pavyzdžiui, enzimas ar papainas. Taip pat rinkitės kuo mažesnį RDA (reliatyvus dentino abrazyvumas) rodiklį turinčias pastas, geriausia nuo 0 iki 70. Atminkite, jog iš tiesų balinti dantis gali tik vandenilio ar karbamido peroksidas, jokie kita priemonė nebus efektyvi ar naudinga.

 

Dantų balinimas kapomis

Nors dantų balinimui kapomis yra būtina apsilankyti pas gydytoją odontologą ir procedūrą atlikti pagal jo nurodymus, šio metodo procesas vyksta namuose, jums patogiu metu. Dantų balinimas kapomis kainuoja mažiau nei balinimas lazeriu, tačiau atitinkamai trunka ilgiau – apie 10-14 procedūrų. Toks dantų balinimas yra vienas efektyviausių iš atliekamų metodų namuose, kuriuo galima pasiekti itin sėkmingų rezultatų. Kadangi procedūra nėra atliekama profesionalo, naudojant šį metodą yra daugiau rizikos suklysti – pavyzdžiui, į kapas pilamas gelis turi būti gerai apskaičiuotas tam, kad neapsemtų ir nepažeistų dantenų, taip pat svarbu tolygus gelio pasiskirstymas ant visų dantų ir tarpdančių. Svarbu turėti omeny, kad balinimas kapomis neveikia dantų plombų, tad tai gali nulemti netolygų dantų atspalvį. Visgi balinant dantis kapomis yra naudojamas silpnesnis vandenilio peroksido koncentratas nei dantis balinant lazeriu, tad ši procedūra bus atitinkamai mažiau efektyvi.

 

Dantų balinimas kapomis nerekomenduojamas:

  • Žmonėms, alergiškiems vandenilio peroksidui;
  • Sergantiems dantenų uždegimu ar periodontitu;
  • Nėščioms ir maitinančioms moterims;
  • Vaikams ir nepilnamečiams;
  • Turintiems plombų, vainikėlių ar dantis su nusidėvėjusiu emaliu.

 

Kaip išlaikyti baltus dantis?

Tiek kasdienoje, tiek po dantų balinimo procedūrų, mūsų dantys reikalauja ypatingos priežiūros. Dantis sveikus ir baltus padės išlaikyti ne tik kokybiškas valymas dantų šepetėliu ir tarpdančių siūlu, tačiau ir dėmesys vartojamiems gėrimas bei maisto produktas. Daug krakmolo ir cukraus turintys užkandžiai, tokie kaip guminukai, traškučiai, irisai yra ypač kenksmingi emaliui, nes būdami lipnūs užsilaiko burnoje ir ilgai veikia dantų būklę. Tam, kad dantys būtų stiprūs ir tvirti, nepamirškite subalansuotos mitybos, kurioje yra pakankamai daržovių, vaisių bei kalcio turinčių produktų (pienas, jogurtas, varškė, sūris). Taip pat rekomenduojama bent 1-2 kartus metuose atlikti profesionalią burnos higieną, kurios metu bus pašalintos kietosios apnašos ir dantų akmenys, o dantys natūraliai taps tvarkingesni ir šviesesni.

 

Nekenksmingas ir kokybiškas dantų balinimas turi kur kas mažiau variantų, nei šiandien siūlo internetas ir gražios reklamos. Taigi, jeigu trokštate šviesesnės šypsenos, pirmiausia pasikonsultuokite su savo gydytoju odontologu, jis pasiūlys jūsų dantų būklei tinkamiausią sprendimą, kuris bus orientuotas į ilgalaikį rezultatą ir burnos sveikatą.

Leave a Reply

lokacijos logotipas
telefono logotipas
el. pašto logotipas