Skip to main content
Uncategorized @lt

Endodontinis gydymas – kas tai?

By 25 gegužės, 202330 lapkričio, 2023No Comments

Endodontinis gydymas – tai odontologinis dantų šaknų kanalų gydymas, kurio metu pašalinami ten esantys mikroorganizmai ir užkertamas kelias infekcijos plitimui į dantį bei kitus audinius. Toks gydymas reikalingas tuomet, kai pulpa – minkštas audinys, esantis danties šaknies kanalo viduje – tampa uždegiminis arba infekuotas. Tokiu atveju dažnai reikalingas endodontinis gydymas mikroskopu. Tačiau apie viską nuo pradžių. 

 

Kas yra danties pulpa ir jos uždegimas?

 

Kaip jau minėjome, pulpa užpildo danties ertmę, kurią supa kietojo danties audinio emalis ir dentino sluoksnis. Pulpą galima vadinti „danties nervu“, nes ją sudaro nervų, limfmazgių ir kraujagyslių tinklas. Į pulpą įsiskverbusios bakterijos sukelia pulpitą – nervo uždegimą. Infekciją ar uždegimą lydi įvairaus intensyvumo danties skausmas ir kiti simptomai. 

 

Priežastys

Pulpito atsiradimo priežastys gali būti įvairios: 

  • Prasti burnos higienos įpročiai: nekokybiškas dantų ir tarpdančių valymas, dažnas daug cukraus turinčių gėrimų ir maisto produktų vartojimas. 
  • Negydomas ėduonio pažeidimas, kai į pulpą patenka bakterijos. 
  • Danties sužalojimas, kai dantis įtrūksta ar nuskyla. 
  • Pasikartojančios danties traumos, tokios kaip bruksizmas (dantų griežimas naktimis) arba žandikaulio poslinkis. 

 

Simptomai

Pulpito infekcijos ar uždegimo simptomai priklauso nuo danties būklės ir pulpito formos: 

  • Grįžtamas pulpitas pasireiškia kiek lengvesniu, trumpalaikiu nelokaliu skausmu bei dantų jautrumu šaltiems, karštiems ar saldiems gėrimams bei maisto produktams. Skausmas gali būti aštrus arba pulsuojantis. Ši pulpito forma yra pradinė, kai minkštasis danties audinys dar nėra pažeistas bakterijų.  
  • Negrįžtamas pulpitas pasireiškia intensyviu sunkiai nurodomu skausmu, atsiradusiu nemaloniu skoniu ir kvapu burnoje, karščiavimu, patinusiais limfmazgiais bei skruostais, tai taip pat gali sukelti nepatogumą kramtant maistą. Ši pulpito forma pasireiškia bakterijoms patekus į minkštąjį audinį, „danties nervą“, ir sukėlus pulpos uždegimą.   

Lėtinio uždegimo metu pacientas gali nejausti skausmo, tačiau apie negyvą dantį signalizuoja pakitusi danties spalva ar atsiradusios tamsios dėmės, nemalonus burnos kvapas ir skonis. Vis dėlto, net pacientui nejaučiant šių simptomų, dantų apžiūros metu specialistas gali nustatyti kanalų uždegimą. 

 

Kaip vyksta endodontinio gydymo procedūra?

 

Endodontinis gydymas Kaune, „Orto vita“ klinikoje, yra atliekamas naudojant naujausias technologijas ir tik kvalifikuotų specialistų. Prieš atliekant endodontinį gydymą, specialistas atidžiai apžiūri dantis ir kartais padaro dantų rentgeno nuotrauką. Tam tikrais atvejais, dantų pulpos būsena yra tikrinama jautrumo testu, kai gydytojas instrumentu baksteli ar kitaip dirgina pulpą, kitais atvejais – elektriniu pulpos nervų testu, kai pulpa yra veikiama silpnu elektros krūviu. Stebint paciento reakciją į dirgiklius, galima nustatyti nervo jautrumą ir kiek yra pažengęs uždegimas.  

Esant grįžtamai pulpito formai, užtenka pataisyti dantį ar pašalinti uždegimo priežastį. Esant sudėtingesniam atvejui, negrįžtamai pulpito formai, svarbu pradėti endodontinį gydymą. Endodontinis gydymas mikroskopu – žinių ir kruopštumo reikalaujanti procedūra, kurios metu danties kanalai vienas po kito mechaniškai išvalomi ir dezinfekuojami specialiais tirpalais. Kadangi danties vidinę sandarą sudaro didelė kanalų sistemą, šiai procedūrai geriausiai pasitarnauja mikroskopas, kuris gali tiksliai pasiekti visus kanalus, pašalinti pažeistus audinius ir atverti kanalus. Išvalius kanalus, dantis yra užsandarinamas su kokybiška, šiuolaikine plombine medžiaga ir taip apsaugomas nuo infekcijos pasikartojimo rizikos. Tam, kad gydymas būtų sėkmingas ir ilgalaikis, neretai galiniams dantims reikalingas vainiko protezavimas. Svarbu atminti, kad net kokybiškai atlikta procedūra negali garantuoti, kad ilgainiui infekcija neatsinaujins, tačiau tai nutinka retai. Vis dėlto po gydymo svarbu stebėti danties būklę kartu su specialistu bent kelis metus.  

Tam tikrais atvejais, kai infekcija išplitus ypač plačiai, būtina išrauti dantį, o likusį tarpą užpildyti implantais arba tilteliais. Dėl estetinės išvaizdos ir dantų tvirtumo, kartais po endodontinio gydymo reikalingi dantų užpildai arba vainikėliai. Taip pat, dantims, kurie dėl infekcijos pakeitė spalvą, rekomenduojamos laminatės. Bet kokiu atveju, po tokio gydymo ypač svarbi dažnesnė burnos higiena. 

 

Komplikacijos

Negrįžtamo pulpito atveju yra būtinas skubus gydymas. Negydomas ar uždelstas kanalų gydymas gali sąlygoti komplikacijas – infekuotos pulpos bakterijos gali patekti į šalia esančius audinius ir sukelti periodontitą ar net sinusitą. 

Periodontitas (dar kitaip vadinamas periodontoze) – tai ilgainiui dėl susikaupusių bakterijų atsiradusi sunki danties infekcija. Periodontitas prasideda nuo uždegimo (gingivito), kurio metu pastebimas nedidelis dantenų kraujavimas. Negydomas periodontitas progresuoja – atsiranda nedidelės kišenės tarp dantų ir dantenų, kuriose kaupiasi bakterijos, stiprėja dantenų kraujavimas, nyksta dantį laikantis audinys ir galiausiai dantys pradeda klibėti ir kristi. 

 

Prevencija

Tam, kad išlaikytumėte dantis sveikus ir tvirtus, o taip pat apsisaugotumėte nuo pulpos infekcijos ar uždegimo, teikite didelę dėmesį savo burnos higienai. Nenumokite ranka į atsiradusį dantų skausmą, blogą burnos kvapą ar kitą burnos ertmės diskomfortą ir apsilankykite pas profesionalius specialistus. Taip pat atminkite, kad individuali burnos higiena yra jūsų dantų sveikatos pagrindas, kuriam privalu skirti laiko kas dieną. Kruopščiai ir pagal taisykles valykite dantis šepetėliu dukart dienoje, kasdien naudokite tarpdančių siūlą ar šepetėlį, bent du kartus metuose apsilankykite pas specialistus burnos higienai ir, net neturėdami nusiskundimų, profilaktiškai apsilankykite odontologijos klinikoje dantų apžiūrai. Uždelstas dantų skausmas, įskilimas ar dantų akmenys dažnai lemia sudėtingesnį gydymą ir didesnes išlaidas. 

Apsilankykite odontologijos centre „Orto vita“, kuriame itin kokybiškai atliekama burnos chirurgija, higiena, dantų balinimas, įvairus dantų gydymas bei endodontinis gydymas Kaune, o pacientai sutinkami nuoširdžia šypsena. Klinikoje dirbantys ir ilgametę patirtį turintys specialistai įsiklauso į pacientų nusiskundimus, noriai konsultuota rūpimais klausimais bei taiko geriausius gydymo metodus. 

Leave a Reply