Skip to main content
Uncategorized @lt

Kaip dažnai rekomenduojama atlikti profesionalią burnos higieną?

By 11 birželio, 202330 lapkričio, 2023No Comments

 Dantys ir dantų sveikata – nei vieno žmogaus neaplenkianti tema. Turėti baltus ir stiprius dantis trokšta visi, tačiau vis dar nusistovėjęs supratimas, kad dantis užtenka valyti dukart dienoje, gali ne tik suklaidinti, bet ir sugelti nemaloniomis burnos problemomis. Šiame straipsnyje apibūdinsime kas yra profesionali burnos higiena, kokios priežastys lemia apnašų kaupimąsi ir rekomenduosime kas kiek laiko reikia daryti burnos higieną. 

 

Kas yra profesionali burnos higiena?

 

 Profesionali burnos higiena ir kasdienė burnos higiena – tai viena kitą papildančios sąvokos, tačiau anaiptol reiškiančios ne tą patį. Kasdienė burnos higiena apima mūsų kiekvieno individualiai atliekamą dantų priežiūrą namuose ryte ir vakare. Tuo tarpu profesionali burnos higiena vyksta odontologo kabinete ir yra atliekama kvalifikuotų ir daugiametę patirtį turinčių burnos higienos specialistų. Šios procedūros metu yra nuvalomos minkštosios ir kietosios dantų apnašos bei pašalinami dantų akmenys, o dantų paviršius yra poliruojamas ir nuvalomos pigmentinės dėmelės. Dantys tampa glotnesni ir šviesesni, atkuriama tinkama burnos higiena. Tokia nuodugni procedūra papildo mūsų kasdienę burnos priežiūrą, nes jos metu išvalomos mums dantų šepetėliu nepasiekiamos vietos ir specialiais instrumentais pašalinamos įsisenėjusios apnašos ir akmenys. Taip pat ši procedūra yra svarbi prevencinė priemonė, užtikrinanti burnos ertmės sveikatą ir apsauganti nuo dantų ligų vystymosi. Profilaktinė burnos higiena „Orta vita“ klinikoje  – visiškai saugi ir būtina procedūra, rekomenduojama ne tik suaugusiems, bet ir vaikams. 

 

Kaip dažnai rekomenduojama atlikti profesionalią burnos higieną?

 

 Tai bene dažniausiai užduodamas klausimas, kurio atsakymas bendrame kontekste yra 1-2 kartus metuose. Visgi toks atsakymas ne visuomet bus teisingas, nes kiekvieno iš mūsų burnos higiena ir dantų būklė yra individuali, o ją sąlygoja ne vienas faktorius. Žemiau pateiksime kelias priežastis, kurios turi didžiausią įtaką apnašų kaupimuisi ir sąlygoja atitinkamą profilaktinės burnos higienos dažnumą. 

 

Prasta burnos higiena 

 

 Tai nekokybiškai atliekama dantų priežiūra, kurią lemia netinkamas dantų valymas šepetėliu, nenaudojamas dantų siūlas tarpdančių valymui, dažnas cukraus ar dažiklių turinčių maisto produktų vartojimas, sukeliantis ėduonį. Nors dantų valymas, rodos, nereikalauja didelio išmanymo, tačiau valant dantis paskubomis nepasiekiame kokybiško rezultato – užsilikusios apnašos ir toliau kaupiasi, kol virsta kariesu, o neskirdami pakankamai laiko kruopščiam tarpdančių ir sunkiai pasiekiamų dantų vietų valymui, rizikuojame sukelti dantenų uždegimą ir kitas dantų ligas. Norėdami išsaugoti tinkamą dantų sveikatą, rinkitės kokybišką minkštą šepetėlį, dantis valykite kruopščiai iš visų pusių sukamaisiais arba šluojamaisiais judesiais, tarpdančius valykite specialiu siūlu, taip pat rekomenduojama burną skalauti natūraliu burnos skalavimo skysčiu. Priklausomai nuo jūsų dantų būklės, burnos higieną atlikite bent 1-2 kartus į metus, dėl tikslesnių nurodymų pasitarkite su savo odontologu. 

 

Žalingi įpročiai

 

 Rūkymas ir alkoholis turi didelę įtaką dantų sveikatai. Pradedant nuo blogo burnos kvapo, baigiant ryškėjančiomis pigmentinėmis dėmėmis bei pasikeitusiu dantų atspalviu. Nikotino vartojimas trikdo dantenų kraujotaką, tokiu būdu dantys tampa gerokai mažiau atsparūs įvairioms dantų ligoms ir infekcijoms, ūmėja dantenų kraujavimas, žaizdelės burnoje gija ilgiau, didėja rizika susirgti burnos ertmės vėžiu. Dėl cigarečių dūmuose esančių dervų, dantys pasidengia gelsvu arba rudu atspalviu. Tuo tarpu alkoholyje yra daug cukraus ir rūgščių, kurios neigiamai veikia dantų sveikatą ir išvaizdą. Dėl šių priežasčių, žmonės, turintys žalingų įpročių, turėtų lankytis pas burnos higienistą dažniau – kas 6 mėnesius. 

 

Implantai

 

 Norint užtikrinti dantų implantų ilgaamžiškumą, puikią estetinę išvaizdą ir burnos ertmės sveikatą, būtina kokybiška dantų priežiūra. Žmonėms, turintiems implantus, dažnai yra sunkiau pajausti dantis padengusias apnašas, tačiau jų dantų priežiūra turėtų nesiskirti nuo savus dantis turinčių žmonių. Papildomai priežiūrai ypač rekomenduojamas irigatorius, kuris stipria vandens srove padės pašalinti tarp ir po implantais esančius nešvarumus. Paprastai burnos higieną siūloma daryti kas 6 mėnesius, tačiau esant intensyvesniam akmenų kaupimuisi arba turint sunkumų tinkamai išsivalyti implantus, vertėtų apsilankyti pas burnos higienistą kas 3-4 mėnesius. 

 

Breketai

 

 Burnos higiena nešiojant breketus reikalauja gerokai daugiau laiko ir pastangų – breketų vielelės ir išsidėstymas ant dantų apsunkina priėjimą prie danties paviršiaus, tad dantų valymui siūloma pasitelkti vieno danties šepetėlius ir platesnius tarpdančių šepetėlius, kurie padės palaikyti švarą po vielele ir prie pat dantį dengiančios breketų plokštelės. Tose vietose ypač greitai kaupiasi apnašos, tad jų nevalant su laiku gali atsirasti baltos demineralizacijos dėmės. Nešiojantys breketus turėtų atlikti profesionalią burnos higieną kas 3-4 mėnesius arba taip dažnai, kaip nurodo burnos higienos specialistas. 

 

Periodonto ligos

 

 Periodontą sudaro danties šaknies cementas, periodonto raištis, alveolės kaulas ir dantenos. Periodonto ligos – tai dantį supančiuose atraminiuose audiniuose susidarantys infekciniai uždegimai. 

Dažniausios periodonto ligų priežastys yra: 

  • dantų apnašose susidariusios bakterijos; 
  • sisteminės ligos; 
  • įpročiai (prasta burnos higiena, nesubalansuota mityba, žalingi įpročiai, kai kurie medikamentai); 
  • paveldimumas; 
  • stresas. 

 

 Periodonto ligos yra dvi – gingivitas ir periodontitas. Gingivitas yra dantenų uždegimas, kuris gali būti gydomas tinkama asmenine burnos higiena ir profesionalių burnos higienistų pagalba. Negydomas gingivitas gali peraugti į periodontitą, apimantį ir atraminius danties audinius, kurie su laiku pradeda klibėti ir nykti. Ši liga, kitaip nei gingivitas, nėra išgydoma, tačiau su tinkama priežiūra ją galima pristabdyti arba atstatyti prarastus audinius. Šios ligos atveju yra ypač svarbi ankstyva diagnostika, dažnai atliekama profesionali burnos higiena, sisteminga asmeninė burnos priežiūra ir dažnai lemtingų įpročių keitimas. Šios ligos gydymui neretai reikalingas chirurginis įsikišimas. Sergant periodonto ligomis, profesionalią dantų higieną būtina atlikti kas 2-4 mėnesius, priklausomai nuo higienisto nurodymų. 

 

 Profilaktinė burnos higiena turėti būti privaloma ir nepamainoma mūsų dantų priežiūros dalis. Tik kokybiškai atliekant namų darbus – kasdienis įvairiapusis dantų valymas, subalansuota mityba, sveikas gyvenimo būdas, profesionali dantų higiena – galime turėti švarius ir tvirtus dantis. Dantų išvaizda ir sveikata – mūsų skirto laiko ir pastangų rezultatas. 

Leave a Reply

lokacijos logotipas
telefono logotipas
el. pašto logotipas